Ďalšie európske pláže zaplavili fekálie. Pre ich únik platí zákaz kúpania

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Po chorvátskych plážach aj tie v Španielsku postihla záplava fekálií. Na viacerých miestach na ostrove Malorka sú vyvesené červené vlajky a platí zákaz kúpania.

Príčinou vyplavenia fekálií majú byť výdatné dažde z minulého týždňa. Tie zahltili prepadové nádrže čistiacej stanice v správnom stredisku v Palme a následne sa odpad dostal do pobrežných vôd, informuje novinky.cz.

Radnica prehlásila, že ich ochranný systém zafungoval a zabránil tomu, aby sa do mora vyplavili obrovské množstvá odpadových vôd, avšak kvôli tomu, že zrážky boli mimoriadne silné, zabrániť úniku úplne sa nepodarilo.

Prečítajte si tiež:

Už koncom minulého týždňa museli uzatvoriť mestské pláže Cala Mayor, Can Pere Antoni, Ciutat Jardi a Cala Estancia. Tie však ešte počas víkendu opäť sprístupnili, keďže vodné testy ukázali, že voda zodpovedá hygienickým normám.

Počas víkendu a v pondelok (7. 8.) však začal platiť zákaz na plážach patriacich pod neďalekú obec Llucmajor. Hygienická kontrola preukázala, že vzorky vody nemajú hodnoty, ktoré by znamenali bezpečné kúpanie sa.

Mapa pláží v okolí obce Llucmajor. Zdroj: mapy.cz

Podľa odborníkov môže takto znečistená voda spôsobiť nie len dráždivé reakcie na koži, ale dostať sa môže aj do vnútra tela cez nos či ústa, prípadne otvorené rany na tele.

Vyvolať to následne môže zápaly genitálií i močových ciest, žalúdočné i črevné infekcie, tiež hnisavé reakcie na poraneniach kože alebo otravu krvi.

Posledná šanca na letnú dovolenku. Tí, ktorí si ešte nevybrali zájazd k moru, majú už len obmedzené možnosti. Last minute sa pomaly míňajú: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.