Považujeme ich za burinu, no sú mimoriadne osožné. Byliniek s liečivými účinkami sú plné záhrady

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Buriny v záhrade – bojuje s nimi každý, kto chce mať poriadok. Kým o planty a stromy sa treba intenzívne starať, burine sa darí vždy, aj bez nášho pričinenia.

Či prší, alebo je sucho. Niektorí záhradkári ale buriny považujú za veľmi osožné a celkom iste medzi nimi nájdete aj tie, s ktorými zvádzate boj aj vy.

Záhrada je jeden veľký supermarket. Veľa ľudí si neuvedomuje, že rastliny, ktoré považujú za burinu, sú vhodné aj ako potrava. Byliniek s liečivými účinkami, ktoré navyše obsahujú všetky dôležité látky pre organizmus, je plná takmer každá záhrada.

Redaktorka Reflexu Denisa Czibulka zobrala do svojej záhrady odborníčku na divoké bylinky Dianu Mozolákovú, ktorá jej ochotne porozprávala, aké netušené poklady sa tam skrývajú.

Prečítajte si tiež:

Kráľovnou je žihľava

​Medzi najrozšírenejšiu a najnežiadanejšiu burinu v záhrade patrí aj kozonoha hostcová. Ide pritom o jednu z najlepších byliniek na lymfatický systém. Lístky tejto rastliny sú mimoriadne chutné a dajú sa zapracovať do šalátov.

Veľmi rozšírená je aj púpava, ktorej korene dostali prezývku európsky ženšen. Rovnako ako aj listy tejto rastliny, majú korene priaznivé účinky pre tráviaci systém. Ďalšou veľmi bežnou bylinkou v záhrade je pastierska kapsička, ktorej listy chuťou pripomínajú rukolu.

Kráľovnou divokých byliniek je žihľava. Keď ju chceme ochutnať, musíme si ju s nepŕhlivou stranou smerom von poskladať do guličky.

Pri zbieraní si musíme byť stopercentne istí, že vieme, o akú bylinu ide. Môžeme si pomôcť aj rôznymi aplikáciami, ktoré dokážu na základe fotky určiť názov rastliny. Dobré je zamerať sa na maximálne 10 druhov byliniek a snažiť sa ich čo najlepšie spoznať.

„Radšej menej, a vedieť ich používať v strave,“ dodala Mozoláková.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.