Deti by sme mali pripraviť na návrat do školy postupne. Najväčšou výzvou je večierka

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Netreba hneď počítať rovnice a písať diktáty, no školáci by už mali začať myslieť na blížiace sa povinnosti. Do začiatku školského roka zostávajú tri týždne. To je najvhodnejší čas, aby sa uvoľnené prázdninové pravidlá postupne vracali do normálu. Takto môžu rodičia svojim deťom návrat do školy výrazne uľahčiť.

Neskoršia večierka a vstávanie, voľnejšie pravidlá pre mobil či zážitky s rovesníkmi – to sú letné prázdniny. O tri týždne sa deti vrátia do lavíc a postupne ich na to treba pripraviť.

Prečítajte si tiež:

​„Nevystrašiť, ani ich nestrašiť tým, že za chvíľu už bude škola, ale pomaličky od polky mesiaca by sme už mali nastavovať denný režim, ktorý sme cez leto uvoľnili, ale aj pripomínať, že sa blíži škola,“ radí detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková.

Nemusí to byť hneď počítanie ťažkých príkladov. Niekedy stačí napísať nákupný zoznam, prečítať recept na koláč alebo spočítať výdavok zo zmrzliny.

„Pre malé dieťa prváka, druháka je určite dôležité, že rodičia myslia na to, že dva mesiace bez čítania a písania a dieťa si už nepamätá, aby opakovali,“ hovorí psychologička.

Postupný návrat do školy

Veľkou výzvou je dostať večierku späť do školských koľají. Najlepšie je skracovať ju postupne, napríklad každý druhý deň o 15 minút. Telo potrebuje čas, aby sa preladilo z prázdninového módu.

„Dieťa by malo spať 8 až 10 hodín podľa veku, tak zvážme ako na tom sme, aby sme ho ráno začali trochu skôr budiť, unavili ho cez deň, aby mohol večer ľahko zaspať,“ upozorňuje detská psychologička.

Teraz je vhodný čas porozprávať sa o krúžkoch alebo hľadať kompromisy pri nastavení pravidiel, na ktoré rodina nabehne v septembri. V niektorých krajinách sa škola začína pozvoľna - prvé školské dni sú štvrtok a piatok, aby to nebol hneď celý týždeň.

„My ideme podľa klasického modelu, že máme fixný deň v kalendári, čo je prvý deň po štátnom sviatku, tentoraz to bude 4. septembra,“ dodal minister školstva Daniel Bútora.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.