Výstava plná príbehov amerických Slovákov. Pozrite sa, ako vyzerá múzeum vysťahovalectva

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Neexistuje snáď slovenská rodina, ktorá by medzi svojimi členmi a predkami nemala emigranta. Od poslednej štvrtiny 19. storočia do roku 1968 emigrovala za oceán až tretina slovenského národa.

Opustiť svoje domovy, prekonať veľké vzdialenosti a začať odznova v neznámom svete, si vyžadovalo obrovskú námahu a odhodlanie.

Jedinečné múzeum na východnom Slovensku je plné príbehov našich prisťahovalcov do Ameriky.

Prečítajte si tiež:

Počiatky v rodine

Všetko sa začalo v deň, keď Martin Javor objavil na povale lodný kufor jeho prastarej mamy. Vtedy začal zbierať veci amerických Slovákov.

Navštívil spojené štáty a zistil, že tieto veci už nemajú pre našu slovenskú komunitu absolútne žiadnu hodnotu. Aby sa na ne nezabudlo, zriadil múzeum vysťahovalectva. „Tie veci často končili na smetiskách,“ dodáva Javor.

Zriadil ho na mieste, z ktorého odišiel jeho prastarý otec do USA. Nesie názov Kasigara - Múzeum vysťahovalectva z územia Slovenska do Severnej Ameriky.

Prečítajte si tiež:

Osobnosti aj zmeny v móde

Jednu celú vitrínu majú venovanú osobnosti Michala Bosáka. Je podpísaný aj na desaťdolárovke a zbohatol na predaji alkoholu do takých rozmerov, že si v Amerike založil vlastnú banku.

Výstava reflektuje aj dobové zmeny v móde. Slováci sa vyznačovali predovšetkým odievaním krojov, no po masovej emigrácii za oceán sa trendy začali meniť aj u nás. Slováci, ktorí z krajiny vycestovali, posielali domov slonové látky a dámy si z nich šili novú módu.

Súčasťou múzea je aj 2-hektárový pozemok, kde plánujú zriadiť záhradu slovenského kultúrneho dedičstva.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.