Slovenský turizmus oslavuje 150 rokov. Boli sme na mieste, kde sa všetko začalo

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovenskí turisti oslavujú. Na deň presne, takto pred 150 rokmi vznikol u nás prvý organizovaný turistický klub. Lesy boli husté, chodníky nevyšliapané a mnohé miesta neprebádané.

Ako vyzerali túry pred poldruha storočím? Vyskúšali sme si, aké to mohlo byť, keď sa rodil prvý značený chodník a ako sa vyvíjala masová turistika na Slovensku.

História slovenskej turistiky sa oficiálne začala písať v druhej polovici 19. storočia. Je to spojené so vznikom prvých označených turistických chodníkov. Ten úplne najstarší sa nachádza pri Banskej Štiavnici. Začína sa v sedle Červená studňa, kam sa dá dostať aj autom.

Prečítajte si tiež:

Kedysi boli prechádzky v lesoch vymoženosť, ktorá bola dostupná iba pre šľachtu a vyššie vrstvy spoločnosti. Zatiaľ čo dnes to berieme ak samozrejmosť, vo feudálnych časoch bol voľný pohyb v lesoch iba pre vyvolených.

Vyznačené turistické chodníky boli nápadom panstva, ktoré vďaka značkám nepotrebovalo neželaný sprievod počas piknikov a iných spoločenských udalostí.

Kedysi si turisti museli pred výletom naštudovať trasu, museli poznať mapu a kompas. V dnešnej dobe sa ľudia často vydávajú do hôr nepripravení, čo prispieva k zvýšenému riziku, že sa im niečo stane. Turistiku však asi najviac zmenili automobily, ktoré sa stali dominantným prostriedkom osobnej dopravy.

V druhej polovici 20. storočia vďaka tomu vzniklo na území Česko-Slovenska veľké množstvo autokempingov.

Prečítajte si tiež:

Príprava na túru sa začína už doma. Najdôležitejšou súčasťou výbavy je kvalitná a vhodná obuv. Dobré je pri sebe mať aj klasickú papierovú mapu, pre prípad, že telefón nebude mať signál.

Veľmi užitočnou modernou pomôckou sú rôzne aplikácie, ktoré zaznamenávajú polohu a dokážu v krízových situáciách nasmerovať turistu k najbližšiemu prístrešku alebo privolať pomoc. 

Ľudia sa môžu podľa súčasnej legislatívy v horách pohybovať iba po vyznačených trasách, slovenské národné parky však chystajú zmenu. Riaditeľ Národného parku Veľká Fatra Eduard Apfel chce zaviesť sieť neoznačených turistických chodníkov. Turisti by ich mohli využívať iba v sprievode vyškoleného sprievodcu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.