NAKA zadržala policajného exprezidenta Tibora Gašpara, obvinili aj Norberta Bödöra

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar skončil v piatok ráno (11. 8.) opäť v putách. Elitní policajti z NAKA zadržali aj ďalšieho vysokopostaveného expolicajta. Televízii Markíza to potvrdili viaceré zdroje.

Ide o Romana Stahla, bývalého šéfa pracovnej skupiny Novinár, ktorá vznikla na NAKA po vražde Jána Kuciaka. Stahl musel ako šéf tímu skončiť, pretože jeho meno sa spomínalo v komunikácii s Marianom Kočnerom a Norbertom Bödörom.

Informáciu o akcii NAKA s krycím názvom „Ezechiel 7“ v Nitrianskom kraji potvrdila aj polícia na sociálnej sieti. „Boli zadržané dve obvinené osoby v súvislosti s podozrením z korupčnej trestnej činnosti.“

Policajti na mieste vykonávali domovú prehliadku a zaisťovali veci. 

V prípade obvinili aj podnikateľa Norberta Bödöra. Keďže je momentálne na dovolenke, tak zadržaný nebol. Potvrdil nám to advokát Marek Para.

Stíhanie začalo v júni

Policajného exprezidenta obvinili bezodkladne po tom, ako vyšetrovateľ na základe dôkazov nemal pochybnosti, vyplýva z príspevku policajtov na sociálnej sieti. 

Polícia informovala, že trestné stíhanie vo veci začal vyšetrovateľ NAKA v júni tohto roka na základe podkladov a informácií, ktoré boli zabezpečené v čase operatívneho preverovania skutkov.

„V priebehu samotného trestného konania bolo zistené, že na Úrade inšpekčnej služby je vedené iné trestné konanie, kde zo zadokumentovaných skutočností bolo zistené, že obe trestné veci spolu súvisia. Z uvedeného dôvodu došlo následne v trestnom konaní k spojeniu oboch trestných vecí na spoločné konanie,“ uviedla polícia.

Po zabezpečení a vykonaní ďalších dôkazov v trestnom konaní bolo zo strany vyšetrovateľa NAKA vydané uznesenie o vznesení obvinenia konkrétnym osobám.

„Uznesenie bolo vydané bezodkladne po tom, ako mal vyšetrovateľ na základe vykonaného dokazovania, zabezpečených dôkazov a ich vyhodnotenia bez dôvodných pochybností za to, že skutkov sa dopustili konkrétne osoby,“ napísali na sociálnej sieti policajti.

Obvinenie z korupcie

„Vo veci, v ktorej vykonáva dozor prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, vykonáva v súčasnosti úkony polícia, preto sa k nej nebudeme vyjadrovať,“ informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

Gašpara a Stahla už obvinili zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupcie. Skutky, pre ktoré sú stíhaní, sa týkajú rokov 2015 až 2019, informuje Startitup.sk

Konkrétne ide o prípady, ktoré ako vyšetrovateľ finančnej jednotky NAKA vyšetroval Roman Stahl. Medzi nimi sa spomínajú napríklad kauzy Váhostav, Technopol či vyšetrovanie prípadu okolo Petra Košča. Tie mal vyšetrovať k spokojnosti svojich nadriadených, a za to mal dostávať finančnú odmenu.

Zadržanie Tibora Gašpara okomentoval na sociálnej sieti jeho syn, advokát Pavol Gašpar, ako predvolebný cirkus.

Tibor Gašpar nie je zadržaný a obvinený prvýkrát. Rok strávil aj vo väzbe. Jeho obvinenie sa týkalo kauzy Očistec, pri ktorej zadržali viacerých policajných exfunkcionárov a bývalých príslušníkov NAKA.

Fico po zadržaní Gašpara útočí na prezidentku aj premiéra

Gašpar obsadil popredné miesto na kandidátke Smeru-SD v nadchádzajúcich voľbách. Predseda strany Robert Fico označil zadržanie Gašpara za prejav zúfalstva a „chrapúnstva“ NAKA a Úradu špeciálnej prokuratúry.

Zaútočil aj na prezidentku Zuzanu Čaputovú a premiéra Ľudovíta Ódora. Tvrdí, že o krokoch polície museli vedieť dopredu. 

Reakcia prezidentky 

Hlava štátu Zuzana Čaputová odmieta tvrdenia predsedu Smeru-SD Roberta Fica. 

„Tvrdenie, že prezidentka dopredu vedela, či dokonca mala dať súhlas s akoukoľvek policajnou akciou, je ďalšie nehorázne klamstvo Roberta Fica. Zároveň chápe, že je pre neho nepredstaviteľné, že by polícia mohla fungovať bez politického riadenia, či zasahovania do jednotlivých prípadov,“ uvádza sa v stanovisku z Prezidentského paláca.

„Prezidentka opakovane tvrdí, že v každej demokracii je stíhanie predstaviteľov politickej opozície citlivá vec, ktorá môže vyvolávať rôzne reakcie, o to viac je potrebné, aby tieto kroky polícia vysvetlila verejnosti v medziach, ktoré jej zákon umožňuje,“ dodal hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Premiér odmieta, že má informácie o živých prípadoch

Premiér Ľudovít Ódor odmieta, že by bol on alebo vláda informovaný o živých prípadoch. Nezávislosť polície, orgánov činných v trestnom konaní považuje za základný predpoklad zdravej spoločnosti.

Zároveň považuje za dôležité, aby polícia v rámci možností jasne odkomunikovala okolnosti prípadu.

Informoval o tom premiérov hovorca Peter Majer v súvislosti so zadržaním policajného exprezidenta Tibora G. „Nezávislosť polície, orgánov činných v trestnom konaní je základným predpokladom zdravej spoločnosti. Nechajme ich robiť si svoju prácu a počkajme na ich komunikáciu o tom, čo sa deje a prečo sa tak deje," uviedol Ódor.

Polícia by podľa premiéra mala jasne odkomunikovať okolnosti prípadu v rámci toho, čo je možné povedať. Za dôležité to považuje obzvlášť v situáciách, ktoré sú veľmi citlivé a spoločensky výbušné.

„Tvrdiť, že premiér alebo vláda sú akýmkoľvek spôsobom informovaní o živých prípadoch, akýmkoľvek spôsobom na veci aktívne participujú či sú informovaní nad rámec verejných informácií, je lož," dodal.

Ku skutočnosti sa vyjadril aj predseda parlamentu a líder Sme rodina. „Vyjadriť sa môžem len politicky. Keby som chcel Smeru pomôcť s ešte lepšími percentami, neurobil by som to inak. Rovno by som aj ďalších pozatváral. Potom sa nedivte, ak tu bude Fico vládnuť sám,“ povedal Boris Kollár.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.