Katastrofálne záplavy na východe. Niektorí si dokonca mysleli, že úmyselne vypustili priehradu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Výkyvy počasia, aké sme ešte nezažili. Čakajú nás 30-stupňové horúčavy, no ešte pred pár dňami to na Slovensku vyzeralo ako daždivá jeseň. Pre okolie Rožňavy bol minulý víkend katastrofou.

Intenzívny dážď premenil ulice na rieky, v ktorých uviazli autá. Voda vnikala do pivníc, dvorov a domov. Niektorí ľudia si dokonca mysleli, že niekto vypustil neďalekú priehradu. Povodeň opadla rýchlo, no obyvatelia ešte stále počítajú škody.

​Navštívili sme niekoľko domov na kraji obce Plešivec. Ich obyvatelia majú ťažké srdce na starostku, vraj im nepomohla. V minulosti už pritom podobné záplavy zažili.

Podobná situácia bola aj v roku 2010, vtedajší starosta sa však o obyvateľov podľa ich slov postaral.

Súčasná starostka im vraj povedala, že sa majú o seba postarať sami, lebo domy vraj nepatria k obci. Zástupkyňa starostky Edita Rudinská však tvrdí, že pomáhajú všetkým obyvateľom, ako vedia.

​Niektorí dedinčania si dokonca mysleli, že záplavy nepriniesol dážď ale vypustenie Vodnej nádrže Dobšiná. Slovenský vodohospodársky podnik ale vypustenie nádrže nepotvrdil.

Naopak zdôraznil, že úlohou nádrže je chrániť ľudí v obciach, ktoré sa nachádzajú pod priehradou. Prípadne vypustenie nádrže podľa vodárov podlieha prísnym pravidlám, ktoré stanovuje zákon.

Prečítajte si tiež:

Ľudia, ktorí bývajú za dedinou, sa nakoniec pomoci od obce dočkali. Starostka im poslala pitnú vodu aj potraviny. 

Ďalšou obcou zasiahnutou povodňami je Kunova Teplica. Obyvateľom sa pri pohľade na zamračenú oblohu vynárajú spomienky na víkendovú pohromu. Záchranné práce koordinovala starostka Eva Gyenesová. Spolu s dobrovoľnými hasičmi pomáhali v obci až do pol tretej v noci.

Veľká voda zničila koryto odtokového kanála. Uvoľnené dlaždice ho upchali v dôsledku čoho zaplavilo ulice. Situácia v obci sa pomaly vracia do normálu, vyčíňanie počasia však stále pripomínajú zaplavené polia. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Reportáže Reflex

Dôležité udalosti