Cena masla atakuje vlaňajšie rekordy: Zvykajte si, odkazujú mliekari

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Zdá sa, že náš záujem o živočíšne tuky sa definitívne prebudil. Maslo sa predáva viac ako margaríny a to tlačí na cenu.

Cena masla začala znova rásť. Nie je vylúčené, že v najbližších týždňoch si zopakuje vlaňajšie rekordy. Na cenu tlačí letný režim dojníc a prebudenie nášho záujmu o živočíšne tuky. Mliekari odkazujú - zvykajte si.

Pri chladiacich pultoch v obchodoch zažívame to čo vlani. Ceny masla až nápadne pripomínajú rekordy z minulého roka. Vtedy sa hovorilo o maslovej kríze, dnes je to podľa mliekarov prirodzený vývoj trhu.

Zatiaľ posledné známe údaje o priemernej cene sú z mája. Maslo bolo už vtedy skoro o štvrtinu drahšie ako v rekordnom roku 2017. Dnes na pultoch ležia tie isté balenia ešte o 15 centov drahšie.

Zdá sa, že náš záujem o živočíšne tuky sa definitívne prebudil. Maslo sa predáva viac ako margaríny a to tlačí na cenu. Popredný slovenský odborník hovorí aj o prospešnosti masla pre zdravie.

„Sú to hlavne vitamíny rozpustné v tukoch A, D, E, K, je tam celá rada ďalších dôležitých zložiek, ktoré majú veľký význam pre našu výživu," vysvetlil Karol Herian, mliekarenský odborník.

Výživový špecialista vidí v masle skôr tovar luxusnej povahy, ktorý si radi doprajeme.

„Maslo nie je nevyhnutné pre výživu vôbec, to nie je esenciálna potravina, ktorú musíme, navyše je aj drahšie. Je ale mimoriadne chutné a myslím si, že chuť masla nenahradí žiaden rastlinný tuk," hovorí gastroenterológ Peter Minárik.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Maslo

Dôležité udalosti