Ceny bratislavských internátov od septembra stúpnu. Študenti si priplatia aj za uvarenie kávy

Ceny bratislavských internátov od septembra stúpnu. Študenti si priplatia aj za uvarenie kávy
Exteriér najväčších slovenských internátov Mlyny UK v Bratislave. Zdroj: TASR/Dano Veselský

Nielen vyššie ceny za ubytovanie, ale aj novozavedené poplatky za elektrospotrebiče. Študenti bratislavskej Univerzity Komenského ubytovaní na internátoch Mlyny si priplatia aj za uvarenie kávy či ožehlenie oblečenia. Nielen na sociálnych sieťach sa medzi študentmi o týchto poplatkoch rozbehli búrlivé diskusie.

Na stránke Univerzity Komenského sa študenti ubytovaní na internátoch na Mlynoch dozvedia, že si za ubytovanie od septembra priplatia. A ceny sa opäť zvýšia aj od januára 2024. 

Obyvateľov internátov prednedávnom prekvapil aj novozavedený poplatok 5 eur za mesiac za elektrické spotrebiče na izbe. 

„Poplatok za zvolené elektrospotrebiče za všetkých ubytovaných v bunke/izbe je žiadateľ povinný platiť v mesačných splátkach,“ informuje vedenie internátov s tým, že ak objavia nejaký spotrebič „načierno“, hrozí ubytovaným pokuta až 100 eur.

Navyše zaviedli aj obmedzenie množstva - každý študent má mať maximálne 2 spotrebiče. 

Prečítajte si tiež:

Zlý stav internátov

K týmto opatreniam dochádza aj napriek tomu, že internáty sú podľa vyjadrení študentov stále v zlom stave.

V skupinách na sociálnych sieťach sa sťažujú na chýbajúce či nefunkčné mikrovlnky i rýchlovarné kanvice v spoločných kuchynkách, ale aj na vysoký poplatok za pranie (3 eurá na jedno hodinové pranie) alebo permanentne pokazený spoločný vysávač.

Problémom sú podľa nich aj plesne, výpadky internetu a občas aj elektriny, pokazené lampy či výťahy.

Časť izieb má zrekonštruované aspoň jadro, mnohé sú však podľa študentov stále vo veľmi zlom stave. 

Prečítajte si tiež:

Názory študentov

Novozavedený poplatok a tiež zvýšené ceny za ubytovanie študenti kritizujú.

„Mnohí z nás chcú odbremeniť rodičov od poplatkov a nákladov, preto okrem štúdia brigádujeme, aby sme mali nejaký príjem. Alebo sa venujeme ďalším školským, mimoškolským aktivitám, stážam. Možno si niekto myslí, že to zvýšenie cien nie je veľmi vysoké, ale ono sa to zbiera každý mesiac. Internáty nie sú v takom stave, že by si zaslúžili, aby sme platili za ne viac,“ uviedla študentka Lucia, jedna z obyvateliek internátov na Mlynoch.

S jej názorom sa stotožňuje aj ďalšia ubytovaná študentka Michaela: „Na jednej strane chápem, že pokiaľ sa dvíhajú ceny všetkého, internát sa musí nejakým spôsobom prispôsobiť. Viem aj to, že poplatky za spotrebiče na iných internátoch fungujú už roky. Avšak čo sa týka internátov Mlyny, na niektorých blokoch výška sumy za bývanie určite nekorešponduje s kvalitou ubytovania.“

Niektorí študenti hovoria, že ak im ubytovateľ na internátoch neposkytuje spotrebiče, nemal by si účtovať ani poplatok za to, že si ich tam prinesú sami.

„Je to úplne absurdné, pretože napríklad kanvica alebo žehlička sú neoddeliteľnou súčasťou vybavenia pre mnohých, rovnako ako stôl, stolička alebo posteľ,“ dodala Lucia.

Študent Ján, ktorý taktiež býva na internátoch na Mlynoch, hovorí, že zvýšeniu cien i zavedeniu poplatku za spotrebiče rozumie, vzhľadom na zvyšujúce sa ceny energií. Na druhej strane upozornil na nariadenie týkajúce sa obmedzeného množstva spotrebičov. Podľa neho je rozhodnutie nešťastné vzhľadom na rozdielne ubytovacie kapacity. 

Napríklad k jednoplatničke v kuchynke v manželákoch, kde žije šesť ľudí na jednu kuchyňu, sa človek dostane ľahšie ako v átriovom domčeku, kde ich je na kuchynku 50. Je logické, že keď je človek hladný a chce si zohriať jedlo, nebude ochotný čakať hodinu, kým sa tam vystrieda viacero ľudí, ale zaobstará si vlastné zariadenie na izbu. 

Vedenie internátov by tak podľa neho mohlo zvážiť povolenie väčšieho množstva spotrebičov s tým, že by bralo do úvahy výkon. „Mohlo by byť aj viac spotrebičov, ale nie každý za 5 eur,“ povedal s tým, že napríklad tie, ktoré spotrebujú menej energie, by mohli byť za menej a väčšie, naopak, za viac eur. 

Prečítajte si tiež:

Obmedzenie pre bezpečnosť

O vyjadrenie k stúpajúcim cenám i k novému poplatku sme požiadali aj vedenie internátov Univerzity Komenského, odpoveď sme doposiaľ nedostali. 

Na sociálnej sieti však uviedli, že obmedzenie počtu spotrebičov má byť z dôvodu bezpečnosti. Týka sa predovšetkým spotrebičov s „vysokou spotrebou“, kde zaradili napríklad rýchlovarnú kanvicu či žehličku. 

Prudký nárast cien elektrickej energie a rastúca tendencia používať súkromné elektrospotrebiče vedú k čoraz vyššiemu zaťaženiu internátnej elektrickej siete. Preťaženie siete viacerými spotrebičmi môže byť rizikom z hľadiska bezpečnosti.“

Zároveň dodali, že „ak bude existovať signifikantná podpora pre zmenu pravidiel, tému je možné opätovne otvoriť a pravidlá upraviť“.

Obdobie nakupovania školských tašiek vrcholí. Pri ich výbere však treba byť obozretný: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.