Z domu ich vyhnal Taliban, u nás sa im splnil sen. Afganskí študenti robia na Slovensku svetovú vedu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pred dvomi rokmi ovládlo Afganistan radikálne hnutie Taliban, smutne známe porušovaním ľudských práv. Celý svet vtedy sledoval dramatické momenty, keď tamojší obyvatelia z obáv pred krutovládou utekali z krajiny. Slovenských vedcov to nenechalo ľahostajnými a podarilo sa im nemožné. Dvom afganským študentom dali príležitosť robiť svetovú vedu. Od apríla minulého roka u nás skúmajú vplyv degeneratívnych ochorení na ľudský mozog.

Norbert Žilka je vedec. Je riaditeľom Neuroimunologického ústavu Slovenskej akadémie vied. Skúma ľudský mozog a je presvedčený, že tam, kde politika rozdeľuje, veda môže spájať. 

Pomôcť študentom prísť na Slovensko sa mu v tom čase zdalo jednoduché. Opak bol pravdou. „Vďaka tomu, že tá cesta bola náročná, som stretol úžasných ľudí,“ hovorí. 

S príchodom študentov na Slovensko pomáhal aj profesor Juma Haydary, ktorý pochádza z Afganistanu a pôsobí na Slovenskej technickej univerzite. Jeho úlohou bolo nájsť v Afganistane vhodných kandidátov. 

Prečítajte si tiež:

Neverili, že uspejú

Na sociálnej sieti našli ponuku robiť vedu na Slovensku aj spolužiaci Miraj a Khalid a rozhodli sa o možnosť zabojovať. 

„Keď prišiel k moci Taliban, situácia sa zhoršila. Ja som prišiel o prácu v priebehu troch dní,“ spomína na obdobie spred dvoch rokov Miraj. 

„Dopočuli sme sa o voľných doktorandských miestach a okamžite nás to zaujalo,“ dodáva Khalid. Neverili, že by mohli uspieť, pretože v tom čase sa z Afganistanu snažilo dostať obrovské množstvo ľudí. 

Obaja muži sa narodili v utečeneckom tábore v Pakistane, kam ich rodiny pred rokmi utiekli pred sovietskou inváziou. Študovali na prestížnej univerzite v Indii a počas pandémie sa vrátili domov do Afganistanu, kde pracovali v diagnostickom centre. 

Slovenských vedcov zaujali najviac svojím chcením a záujmom o vedu. „Je to splnený sen, lebo neuroveda je fascinujúca oblasť,“ hovorí Miraj. Khalid sa tešil aj na Európu, novú kultúru a ľudí. 

Prečítajte si tiež:

Strastiplná cesta

Keď Taliban prevzal moc, začala sa však hektická evakuácia a kábulské letisko zachvátila panika. Navyše, cestovné doklady sa v tom čase nedali vybaviť. 

Kým všetko potrebné vybavili, trvalo to mesiace. Na letisku im tiež nechceli veriť, že ich víza sú skutočné. 

Dnes sú už Khalid a Miraj plnohodnotnými členmi výskumného tímu. Khalid skúma Alzheimerovu chorobu a Miraj je súčasťou laboratória na výskum Parkinsonovej choroby.

Na Slovensku si pochvaľujú prívetivosť ľudí, a to aj napriek tomu, že ich varovali, že nie každý k nim musí byť vzhľadom na ich pôvod priateľský. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.