Z nových testov v autoškole prepadáva rekordné množstvo študentov. Podľa odborníka treba modernizovať otázky

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia

Od apríla študenti v autoškolách podstupujú nový typ teoretickej skúšky. Od papiera prešli k elektronickej forme. Polícia je so zmenou spokojná, no úspešnosť je výrazne nižšia. Neprejde až pätina uchádzačov.

Nové testy v autoškolách sú zavedené štyri mesiace a štatistika nie je lichotivá. Od apríla do konca júla sa teoretickej elektronickej skúšky zúčastnilo viac ako 23-tisíc ľudí.

Neprospelo 21,3 percenta. Oproti minulým rokom je to dvojnásobný nárast. „Papierové“ testy mali neúspešnosť 12,3 percenta. Polícia je s novým testovaním spokojná. Odborník vidí problém v obsahu otázok.

Prečítajte si tiež:

Polícia očakáva menej korupcie a bezpečnejšie cesty

Od apríla tohto roka prešli autoškoly na elektronické testy z teórie. Test je generovaný zo širšieho spektra otázok, čo v praxi znamená, že viac preskúša vedomosti budúcich vodičov. Jedným z hlavných cieľov podľa polície je zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky. 

V databáze je 1400 otázok v 10 okruhoch, ktoré sa týkajú pravidiel cestnej premávky, uplatňovania prednosti v jazde či rýchlostných obmedzení.

Preskúšava sa tiež znalosť dopravných značiek a dopravných zariadení, schopnosť vyhodnotiť dopravné situácie na križovatkách či postupy v prípade dopravnej nehody. Odpovedá sa aj z teórie vedenia vozidla, z predpisov o dokladoch k vozidlu či o konštrukcii a údržbe vozidla.

Zmenil sa aj počet opravných termínov. Predtým boli dokopy tri termíny, teraz sú štyri.

Prezídium policajného zboru je s novým systémom spokojné. Pochvaľuje si najmä to, že naraz môže byť preskúšaných viac uchádzačov a je tam aj vyššia objektívnosť skúšky.

„Z dlhodobého hľadiska predpokladáme, že vykonávanie teoretickej skúšky elektronickým skúšobným testom bude mať pozitívny vplyv na bezpečnosť cestnej premávky, zníženie počtu dopravných nehôd, ako aj počtu usmrtených osôb v súvislosti s cestnou premávkou,“ uviedlo komunikačné oddelenie polície.

Sľubujú si od toho aj menej príležitostí na korupciu a ovplyvňovanie výsledkov testov.

Prečítajte si tiež:

Inštruktor: Študenti sa neučia dôležité veci

Motoristický novinár a inštruktor školy šmyku Marián Čabák kritizuje zloženie otázok. Nepáči sa mu, že popri zmene formy nedošlo aj k zmene obsahu.

„Je nemysliteľné, aby sa učili dvojtakt, trojtakt, olejové hospodárstvo, chladenie a mazanie. To sú veci zo 70. až 80. rokov. Vtedy boli jednoduché vozidlá a veľa vecí si vodiči vedeli opraviť sami,“ hovorí Čabák.

„Dnes už neviete v aute vymeniť ani žiarovku a musí to ísť do servisu. Naopak, elektronické systémy, ktoré sú rozhodujúce pre záchranu života a predchádzajú nehodám, sa študenti neučia,“ konštatuje odborník.

Ako príklad uvádza ABS systém, trakčná kontrola, stabilizačný systém či airbagy.

„Robíme tréningy bezpečnej jazdy a vodiči vôbec netušia, čo znamená krízovo brzdiť, v akých situáciách použiť ABS. Toto sú veci, ktoré by tam mali byť. Dúfal som, že sa to zmení, keď sa zavádzali zmeny,“ hovorí inštruktor.

Zdôrazňuje, že nemalé percento nehôd sa stáva práve preto, že vodiči neovládajú elektronické systémy vo svojich autách.

Ako pozitívum vníma to, že testy sú elektronické a je tam menšia šanca na podvádzanie.

Vysvetlenie, prečo prudko stúpol počet neúspešných uchádzačov, je podľa odborníka jednoduché - študenti sa slabo pripravujú.

„Je to zrkadlom povrchnej rýchlej doby. Študenti sa nepripravujú zodpovedne. Sú zvyknutí, že deň pred skúškou sa na to pozrú,“ hovorí Čabák.

Pozreli sme sa na to, ako vyzerajú teoretické testy v autoškolách v Česku a aké zmeny sú v hre aj u nás (6. 5.):

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.