Bratislavčanov čaká modernejšia MHD. Dopravný podnik predstavil nové električky aj trolejbusy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Po desiatich rokoch predstavil bratislavský dopravný podnik úplne novú električku. Do budúceho roka by mala pribudnúť ešte tridsiatka ďalších.

Bratislavské koľaje budú od septembra brázdiť nové stroje českej výroby z Plzne. Najprv ich musia homologizovať – teda nastaviť do premávky, následne ich otestujú. Najprv bez pasažierov, potom s nimi.

Dopravný podnik si od nich sľubuje väčší komfort a pohodlie pre cestujúcich. Samozrejmosťou nových vozov budú USB nabíjačky a WiFi sieť.

Spolu 30 kusov nových strojov stálo 60 miliónov eur. Nenávratne prispelo ministerstvo dopravy ešte za éry Andreja Doležala, no svoj diel dalo aj mesto.

Predstavili aj nový trolejbus

Okrem električiek podnik predstavil aj nový hybridný trolejbus, no bez spaľovacieho motora, len čisto na elektrinu. Pri výbere tohto variantu zavážila ekologická stránka hromadnej dopravy.

Princíp tohto nového hybridného trolejbusu spočíva v tom, že ak aj nie k dispozícii trakčné vedenie, dôjde na vlastnú batériu ešte takmer 20 kilometrov.

Či takéto vzdialenosti trolejbus zvládne, si podnik preveril ešte pred rozhodnutím vymeniť vozový park.

Na všetky situácie sa však pripraviť nedá. Preto je dôležité prispôsobiť infraštruktúru tak, aby mal hromadný dopravný prostriedok cestu bez prekážok, najlepšie vo vlastnom oddelenom pruhu.

DPB plánuje do novembra tohto roka nahradiť týmito novými hybridnými trolejbusmi kompletne autobusy na linke 61 v smere na letisko. Čo sa týka električiek, na tie si budú musieť počkať. Posledné kusy prídu až na jar budúceho roka.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.