Prechádza tranzíciou a nebojí sa o tom hovoriť. Modelka Charlotte bojuje proti predsudkom s podporou rodičov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pre svoju identitu sa často stretla s nadávkami, šikanovaním a predsudkami. Charlotte Srnčík je modelka a zároveň aktivistka v oblasti práv transrodovej komunity. Už niekoľko rokov je v procese tranzície a verejne rozpráva o úskaliach a problémoch, ktoré pri tom zažíva. Oporu našla v rodičoch, ktorí sa v tejto tabu téme začali takisto aktivizovať.

Rodičia Charlotte často dostávajú otázku, ako ju prijali. „My sme dieťa prijali narodením. Chceli sme dieťa, tešili sme sa naň a bolo jedno, či to bude chlapec alebo dievča,“ znie odpoveď matky Aleny. 

Charlotte odmalička pociťovala, že je iná. Naplno si to uvedomila až počas lockdownu cez pandémiu koronavírusu. „Vtedy som mala čas rozmýšľať nad tým, kým som,“ hovorí. Od 18 rokov žije transrodový život.

Transrodovosť diagnostikuje psychiater, no od roku 2018 už nepatrí medzi duševné poruchy. „Takže mám diagnózu, ale nie som psychicky chorá,“ konštatuje Charlotte. 

Prečítajte si tiež:

S podporou rodičov

Charlotte chcela svoj príbeh zdieľať verejne a bez zaváhania sa k nej pripojili aj jej rodičia. 

„Na Slovensku bolo veľmi málo transrodových ľudí v mojom veku, ktorí by ukazovali bežný život,“ vysvetľuje Charlotte. Vďaka otvorenosti svojho dieťaťa vyšla zo svojej komfortnej zóny aj Alena. 

Napriek tomu bojujú často s krutými komentármi hejterov. Tí Charlotte odkazujú, že „je obluda, psychicky chorá a mali by ju niekam zavrieť“. „Je to zraňujúce pre mňa ako rodiča, pretože moje dieťa je zdravé,“ tvrdí Alena. 

Prečítajte si tiež:

Absurdné predsudky

Transrodoví ľudia sa pravidelne stretávajú s predsudkami. Ten najbežnejší z nich vyznieva až absurdne. „Že chodím na ženské toalety obťažovať ženy,“ vraví Charlotte. 

Podľa matky Aleny sa mnohí ľudia boja. „Ak by však prišli a spoznali by toho človeka, povedali by si, že je úplne normálny,“ vysvetľuje. 

„Som úplne obyčajný človek, ktorý má presne tie isté problémy, čo oni,“ dodáva Charlotte. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.