Baťov kanál predĺžia o sedem kilometrov. Cyklistov čakajú na Záhorí obmedzenia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Baťov kanál, teda vodná cesta medzi Slovenskom a Českom, bude dlhší. Neďaleko Skalice na Záhorí vyrastie nová plavebná komora a lode tak budú môcť pokračovať až do Hodonína.

Baťov kanál, ktorý sa nachádza prevažne na českej strane, končí u nás v Skalici. Po novom už však budú môcť lode plávať ďalej. Budú môcť pokračovať po rieke Radejovka, či už do Rohatca alebo do Hodonína.

Záujem o plavbu po „baťáku”, ako sa mu v skratke na Záhorí hovorí, je podľa šéfa Riaditeľstva vodných ciest ČR  enormný. Aj preto ho z terajších 52 kilometrov predĺžia na 59. Príprava investície trvala 20 rokov.

Stavba Čechov vyjde v prepočte na viac ako 14 miliónov eur. Aj na slovenskej strane by sa zišlo zveľaďovať. V Skalici majú pripravený projekt rozšírenia Baťovho kanálu už od roku 2020.

Tieto projekty však u nás štát nepodporuje. Jedinou možnosťou je požiadať o peniaze cez zahraničný projekt.

„My by sme sa mali zamyslieť pri tejto infraštruktúre, že eurofondy nemôžu byť jediným mohutným nástrojom na financovanie,“ vyhlásil trnavský župan Jozef Viskupič.

Po ukončení projektu je dosť možné, že sa zvýši turistický ruch aj na slovenskej strane. Baťov kanál je však od Skalice pomerne dosť vzdialený. Do mesta sa dá dostať buď autom, alebo na bicykli. Peši je to na dlhšie.

Cyklistov čakajú obmedzenia. Starý most, po ktorom teraz prechádzajú na slovenskú stranu a naopak, zrušia. Nahradia ho dva už existujúce hospodárske mosty nižšie po toku Radejovky, ktoré v rámci projektu zrekonštruujú. Predĺženú medzinárodnú vodnú cestu budú môcť turisti využívať o tri roky.

  Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
  Voyo

  Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

  Práve sa číta

  NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

  Sledujte kanál spravodajstva Markízy

  K téme Doprava

  Dôležité udalosti