Vrátime sa k rúškam? Covid odstavil futbalistov z Michaloviec, nový variant je vo svete na vzostupe

Rúško
Rúško. Zdroj: shutterstock/DimaBerlin

Svetom sa šíri nový variant koronavírusu s laickým názvom Eris. Vedci ho ešte detailne nepreskúmali, no veria, že vakcíny naň budú účinné. Hoci na Slovensku ešte nie je potvrdený, nákaza sa šírila vo futbalovom klube aj v domove dôchodcov.

Koronavírus nezmizol. Najnovšie potrápil futbalistov z MFK Zemplín Michalovce. V sobotu mali nastúpiť na ligový zápas proti Slovanu, no takmer celý tím je pozitívny na COVID.

Tréner Marek Petruš priblížil, že všetko sa to začalo v pondelok tento týždeň. Štyria hráči sa sťažovali na silnú bolesť hrdla a vysoké teploty nad 38 °C. Urobili si testy, ktoré hneď ukázali pozitívny výsledok.

V utorok sa pridali traja hráči, v stredu ďalší traja a tak isto aj vo štvrtok. V piatok (18. 8.) sa potvrdila nákaza dvom hráčom. Nakazená je aj fyzioterapeutka a kondičný tréner.

Petruš dodal, že v piatok pretestovali tých, ktorí sa už cítili dobre. Dvom vyšiel negatívny výsledok a mohli sa zapojiť do ľahkého tréningu. Pozitívne testovaní sú stále doma.

Koronavírus zachytili aj v domove dôchodcov v obci Kšinná. Riaditeľka potvrdila, že niekoľko klientov prekonalo COVID, no všetci sú už v poriadku. Mali ľahší priebeh ako počas minulých vĺn.

Prečítajte si tiež:

Prudko stúpa

Hoci to na celoslovenských štatistikách nevidno, WHO varuje pred nástupom nového variantu. Za posledný mesiac zaznamenali viac ako milión nových prípadov a vyše 3-tisíc úmrtí.

Od vypuknutia pandémie zomrelo na COVID už sedem miliónov ľudí. Najnovší variant EG.5 s laickým názvom Eris znepokojuje odborníkov po celom svete.

WHO nesúhlasí s postojom mnohých krajín, ktoré už nesledujú šírenie koronavírusu. Požaduje preto prísnejšie monitorovanie.

Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková uvádza, že začiatkom augusta mala najväčší výskyt tohto variantu Čína, odkiaľ bola takmer tretina všetkých zachytených prípadov.

„V Európe bola v tom čase zachytená len menšia časť, a to v Spojenom kráľovstve (2 percentá zo zachytených prípadov), vo Francúzsku (1,6 percenta), v Portugalsku (1,6 percenta) a v Španielsku (1,5 percenta zo zachytených prípadov),“ priblížila Račková.

Výskyt nového variantu sa zvyšuje. V polovici júla sa vyskytoval v 17,4 percentách všetkých pozitívnych prípadov. Mesiac dozadu to bolo len 7,6 percenta prípadov.

Aj slovenskí hygienici sekvenujú pozitívne vzorky, no nový variant zatiaľ nepotvrdili.

Prečítajte si tiež:

Od chrípky ho nerozoznáte

V zahraničí sa však už o novom variante hovorí viac. V Amerike sa pripravuje na ďalšiu nepredvídateľnú jeseň a zimu. Komplikácie môže spôsobiť nový variant koronavírusu, ale aj chrípka.

Tá minulý rok potrápila aj nás. Chrípková sezóna bola najsilnejšia za posledné roky.

Virológ Stuart Turville hovorí, že nový variant sa zdá byť konkurencieschopnejší oproti iným a vie sa lepšie „orientovať“ medzi protilátkami po očkovaní. Napriek tomu sú vakcíny účinné. Potvrdila to aj hovorkyňa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Kathleen Conley pre The Washington Post.

Príznaky nového variantu sa podobajú tým predchádzajúcim a môžu byť mierne až závažné.

Najčastejšie ide o kašeľ, horúčku alebo zimnicu, dýchavičnosť, únavu, bolesti svalov alebo tela, stratu chuti alebo čuchu a bolesti hlavy. Pridať sa môžu aj nádcha, suchý kašeľ či kýchanie.

Rozlíšiť to od chrípky je pre pacienta nemožné. Jediným spôsobom, ako odhaliť COVID, je testovanie.

Vedci sa zatiaľ domnievajú, že nový variant nespôsobí viac úmrtí ani nárast ťažkých prípadov na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Ťažkosti môže spôsobiť starším ľuďom.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 13. 1. 2023:

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti