Lieky, vrátane viagry, zatiaľ drahšie nebudú. Pfizer dal na Trumpovu kritiku

Takto by ste mali odovzdať lieky po uplynutí expirácie do lekárne.
Zdroj: TV Markíza

To predstavuje krátkodobé víťazstvo pre amerického prezidenta.

Farmaceutický koncern Pfizer odložil plány na zvýšenie cien liekov o pol roka po kritike amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Generálny riaditeľ spoločnosti Ian Read sa stretol s Trumpom v utorok (10.7.). Koncern následne oznámil, že svoje plány na zdraženie liekov od 1. júla odkladá do konca roka, alebo kým vstúpi do platnosti vládny návrh cenotvorby liekov - podľa toho, čo bude skôr.

Trump kritizoval Pfizer a ďalších amerických výrobcov liekov za zvyšovanie cien niektorých svojich produktov. Na sociálnej sieti Twitter uviedol, že "by sa mali hanbiť", a že jeho administratíva bude reagovať.

Pfizer dodal, že ceny liekov sa vrátia na úroveň pred 1. júlom hneď, ako to bude technicky možné.

Trump sa v utorok na Twitteri pochválil, že Pfizer súhlasil so znížením cien liekov na pôvodnú úroveň po tom, ako spolu s americkým ministrom zdravotníctva a ľudských zdrojov Alexom Azarom hovorili s generálnym riaditeľom koncernu Readom.

Pfizer, jedna z najväčších farmaceutických spoločností na svete, pravdepodobne nebude zvyšovať ceny liekov až do tzv. priebežných volieb do Kongresu, ktoré sa zvyčajne konajú približne v polovici volebného obdobia hlavy štát, čo pripadá na november 2018.

To predstavuje krátkodobé víťazstvo pre Trumpa, ktorý vo svojej predvolebnej kampani v roku 2016 sľúbil zníženie cien liekov na predpis.

Pfizer na začiatku tohto mesiaca zverejnil zoznam nových cien približne 40 liekov. Zahŕňa aj Viagru či liek na vysoký cholesterol Lipitor a liečbu artritídy Xeljanz.

USA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lieky

Dôležité udalosti