Šéfa SIS Michala Aláča zadržali. V cele skončil preto, aby neovplyvňoval svedkov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zemetrasenie v bezpečnostných zložkách neutícha. V policajnej cele nocoval riaditeľ Slovenskej informačnej služby. Vyšetrovateľ Michala Aláča  zadržal, aby nemaril vyšetrovanie a neovplyvňoval svedkov. Na žilinskú expozitúru NAKA prišiel na výsluch aj jeho predchodca. Vladimír Pčolinský povedal, že si vzal aj lieky, nemá opasok ani topánky so šnúrkami.

Michal Aláč vypovedal pred vyšetrovateľom niekoľko hodín. Obvinenia odmieta. „Zhruba do pol jednej prebiehali úkony. Počas celého dňa pán Aláč poskytol plnú súčinnosť OČTK, tak aby bolo možné objasniť všetky skutočnosti, ktoré boli uvedené v predmetnom uznesení,“ povedal novinárom Marián Bošanský, advokát Michala Aláča.

Vinia ho z členstva v zločineckej skupine, na čele ktorej mal stáť podnikateľ Peter Košč alias Pán X. Ich cieľom bolo podľa vyšetrovateľa diskreditovať či kriminalizovať policajtov z NAKA a spochybniť vyšetrovania najzávažnejších káuz.

„Pán Aláč nepozná hlavu tejto zločineckej skupiny, nikdy s ňou nebol v kontakte, nepozná rovnako prvého podriadeného v tej zločineckej skupine. Kladie sa mu za vinu, že mala byť účelovo vytvorená správa, ktorá mala byť predložená vyšetrovateľom iných zložiek - a na základe tejto správy mali byť účelovo obvinení pán Zeman a spol a pán Čurilla a spol,“ dodal Bošanský.

Má byť súčasťou zločineckej skupiny

Vyšetrovateľ im podľa slov advokáta oznámil, že Michal Aláč bude zadržaný minimálne ešte deň, aby mohli odstrániť rozpory. Ráno ho postavili do konfrontácie s iným obvineným. Mal by ním byť bývalý tajný Martin Ciriak.

Michal Aláč nie je prvým stíhaným šéfom tajných. S putami na rukách skončil pred mesiacmi aj jeho predchodca Vladimír Pčolinský a to za korupciu. V tomto aktuálnom prípade čelí obvineniu z členstva v zločineckej skupine aj zneužitia právomocí z pomsty. Podľa vyšetrovateľa sa mal podieľať na vymyslenej správe SIS. Tajní tam spísali informácie o údajných manipuláciách vo vyšetrovaní veľkých káuz.

„Ja už takmer ako recidivista, som na všetko pripravený. Zobral som si lieky, nemám opasok, nemám topánky so šnúrkami. Mám preukaz poistenca a občiansky preukaz,“ povedal Pčolinský tesne pred výsluchom novinárom.

Dôkazy zháňali vyše roka

Naopak výsluch má za sebou bývalý príslušník SIS Martin Ciriak. Je už na slobode. V putách ale neskončil prvýkrát. Len pred mesiacom ho odsúdili za úplatky, ktoré bral od podnikateľov za ochranu. Dostal podmienku a za svoje konanie sa ospravedlnil.

Bez obvinenia prepustili aj dvoch aktívnych policajtov.

Policajné vedenie tvrdí, že dôkazy zhromažďovali vyše roka. Vyšetrovateľ vypočul 20 ľudí aj utajeného svedka. Podľa našich informácií sa rozhodli prehovoriť ľudia z bezpečnostných zložiek.

Pozrite si celú reportáž o tom, ako vyzeral deň po akcii NAKA:

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.