Ostali zmätení. Niektorí rodičia nedostanú rodičák, aj keď ich dieťa neprijali do škôlky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Niektorí rodičia zrejme zostanú nemilo prekvapení. Kvôli jednému slovíčku môžu prísť o príspevok od štátu. Dostali ho ako kompenzáciu, že ich dieťa neprijali do spádovej štátnej škôlky. Kto však odmietol iné voľné miesto, napríklad na druhom konci mesta, tzv. predĺžený rodičák mu úrady zoberú. 

Dieťa chceli dostať do mestskej škôlky, aby neplatili súkromnú. Rozhodnutia prichádzali postupne. Dostali tri neprijatia, vrátane spádovej škôlky.    

Posledné už ani nečakali. Bol začiatok júla a chceli vyriešiť čo s trojročným dieťaťom. Keďže mali v rukách papier o neprijatí zo spádovej škôlky, požiadali o predĺžený rodičovský príspevok.  

Poslali im rozhodnutie, že pokračujú v rodičovskom príspevku a odsúhlasili to.

Prečítajte si tiež:

Zmätočný zákon

Nakoniec prišiel štvrtý verdikt. Dieťa prijali. Lenže rodina už miesto v mestskej škôlke neriešila. Ak rodič nezoberie ponúkané voľné miesto v akejkoľvek štátnej škôlke, o peniaze príde.

„Bez ohľadu na to, či dieťa nastúpi alebo nenastúpi do inej štátnej materskej školy v prípade, že do nej bol prijatý, následne nárok na rodičovský zaniká,“ uviedla hovorkyňa ústredia Barbora Túrosová.

Hovorí to ten istý zákon, ktorý príspevok podmieňuje neprijatím v spádovej škôlke. Matka sa sťažuje na zmätočnú komunikáciu štátu.

„To bol hlavný faktor, lebo keď nám prišlo rozhodnutie o neprijatí do spádovej, tak sme si povedali, že zbytočne ju budeme adaptovať niekde inde,“ vysvetľuje matka.

Spádovosť materskej školy znamená, že sa ku konkrétnej škôlke priradia konkrétne ulice v jej okolí.

Rozhoduje o tom zastupiteľstvo každej obce a mesta. Problém ale je, že spádovosť sa netýka všetkých škôlkarov.

Určuje sa pri predškolákoch, ktorí musia chodiť do škôlky.  V prípade mladších detí to neplatí.

„My sme netušili, že sa to týka 5-ročných detí, nikde to nie je napísané, nikto to takto nekomunikoval. Spádová je jedna, kde spadá ulica a tým sme sa riadili,“ hovorí mama.

Prečítajte si tiež:

Niekde sa uvoľnili miesta

Nakoniec sa im podarilo umiestniť dieťa do mestskej škôlky. Ústredie práce tvrdí, že komunikuje správne, tak ako sa píše v zákone. Rodičom pripomína, že musia oznámiť, ak ich dieťa zoberú do inej štátnej škôlky aj počas školského roka. Zatajovať sa nevyplatí. 

„Údaje budú prichádzať v októbri a na základe týchto informácií budeme vykonávať kontrolu nárokov,“ dodala Túrosová.

O predĺžený rodičovský do konca júla požiadalo 924 rodičov. Koľkých zmiatla spádovosť, je otázne. Niektoré materské školy nám ale potvrdili presuny detí aj uvoľnené miesta.   

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.