Coburgovský kaštieľ by mohol lákať turistov do Jelšavy. Stavebník sa však pobalil a stavbu nedokončil

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Mal to byť nový klenot Gemera. Absurdná situácia ohrozuje rekonštrukciu 400-ročného kaštieľa v Jelšave. Stavebná firma sa zo dňa na deň pobalila a starostovi nedvíhajú telefón. Mestu Jelšava hrozí krach.

V Coburgovskom kaštieli vidia miestni príležitosť, ako prilákať turistov do menej rozvinutého regiónu. V priestoroch by malo vniknúť kultúrne a kreatívne centrum. Práce bežali podľa plánu. Koncom júna sa však stavebník nečakane zdvihol kotvy.

„Vyzvali sme ho teda, aby sa na stavbu vrátil, aby dielo dokončil v stanovenom termíne. Ale je očividné, že tento termín stihnutý nebude. Žiaľ, stav je taký, že stavba stojí a čaká sa už teraz nie na stavebníkov, ale na právne kroky,“ uviedol starosta Jelšavy Milan Kolesár.

Zatiaľ tam prebiehajú archeologický výskum a sanácia fasády.

Mesto musí rešpektovať predpísané termíny. Rekonštrukciu totiž zafinancovali Nórske fondy a dokončená mala byť v auguste. Keď sa to nestihne, sekeru bude musieť zatiahnuť Jelšava. Starosta si nevie predstaviť, ako by mestský rozpočet zvládol stratu viac ako jeden milión eur.

„Ide fakt už len o dokončovacie práce, treba len niektoré výplne ešte osadiť, podlahy, obloženia stropu a v podstate dokončiť vonkajšie omietky a stavba mohla byť stihnutá v termíne,“ dodal Kolesár.

Prečítajte si tiež:

Stavebná firma má podľa starostu finančné problémy. Na detaily sme sa chceli pýtať aj my. Vo firme nikto neodpovedá na telefonáty, ani na mailom zaslané otázky. Jelšave však vyšlo v ústrety ministerstvo investícií, ktoré určilo nový termín dokončenia stavby.

„Projekt je potrebné ukončiť do 30. 4. 2024. Aktuálne nepovažujeme ukončenie projektu za ohrozené a budeme sledovať ďalší vývoj, ak by bolo prípadne potrebné prijať ďalšie opatrenia,“ priblížilo ministerstvo investícií.

„Žiaľ, firma nekomunikuje, nedá sa tam dovolať. Budeme musieť vyhlásiť nové verejné obstarávanie na dokončenie stavby,“ skonštatoval starosta.

Kaštieľ má viac ako 400-ročnú históriu. V období renesancie slúžil ako obranné sídlo, neskôr mal administratívnu funkciu. Prednedávnom sa v ňom dokonca dalo prespať - o čo bol záujem napriek tomu, že podľa legiend v kaštieli straší.

I keď je z kaštieľa stále stavenisko, miestni si už budúci týždeň v jeho priestoroch pripomenú svoju banícku históriu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kultúra

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.