Rozhovory s kuchárom, ktorý sa vydával za lekára a s jeho pravou rukou - upratovačkou

Ivan Biháry.
Zdroj: Reflex

Šéfovali v bratislavskom dome seniorov, kde často a za záhadných okolností zomierali klienti.

Ďalšie šokujúce podozrenia v prípade domu seniorov v Bratislave. Policajti podľa zistení TV Markíza totiž pracujú aj s verziou, že dôchodcov posielali aktéri kauzy na druhý svet úmyselne. Dokonca sa v tejto súvislosti skloňuje aj slovo vražda.

V súkromnom zariadení pre dôchodcov úradoval kuchár vydávajúci sa za lekára a upratovačka, ktorá zase mala status ošetrovateľky. Práve oni sa často aj o bezvládnych klientov mali starať. No namiesto toho im podľa obvinenia dávkovali lieky a často aj opiáty, ako sa im chcelo.

„Boli dopovaní liekmi a takým štýlom dopovaná, že ona nevedela o sebe. Ako keby bola predávkovaná," spomína si dcéra bývalej klientky domova.

Podľa hovorcu bratislavského krajského policajného riaditeľstva Michala Szeiffa práve tieto osoby podávali lieky intravenózne, intramuskulárne, vo forme tabliet ako aj kvapiek pričom takýmto podávaním mohlo dôjsť k bezprostrednému ohrozeniu zdravia osôb, privodiť predávkovanie, poddávkovanie či spôsobiť smrť. Toto všetko pripisujú Ivanovi Bihárymu a len 18-ročnej Vanesse Pútikovej. Keď ich brali pred sudcu, štáb magazínu Reflex bol pritom.

Zdroj: Reflex

Biháry si mal dokonca pred menom písať tri tituly. Magister, doktor filozofie a doktor medicíny. Mnohí ho oslovovali pán doktor. Povedal nám, že nikdy netvrdil, že vyštudoval medicínu.

Osemnásťročná Vanessa Pútiková. Z upratovačky sa vypracovala na ošetrovateľku. Má vyštudovanú základnú školu a vraj mesačný kurz zdravotnej sestry. „Videla som ju, že dávala obed a hádzala tam na ukľudnenie liek, každému do polievky, aby každý spal. Cez obed," spomína si bývalá zamestnankyňa domu seniorov Jana Šipošová.

Len za posledný rok malo v zariadení pre seniorov zomrieť viac ako tridsať ľudí. V pozornosti vyšetrovateľa je dnes konkrétne desať mien. Policajti majú podozrenie, že ich predávkovali opiátmi.

Obom obvineným hrozí za poškodenie zdravia osemročný trest. V prostredí polície sa však skloňuje aj slovo vražda. Policajti totiž majú mať informáciou o úmysle oboch podať takú veľkú dávku lieku, ktorá mala privodiť smrť. Narazili ale na problém - mŕtvych seniorov pochovávali bez pitvy. Policajti preto zatiaľ nemajú dôkaz. Navyše viacero zosnulých dali príbuzní na kremáciu.

„Mal som ho za lekára. Do poslednej chvíli, takisto ako dcéra. Tak to ale nemalo byť, že ona je v tom s ním. To tak vôbec nemalo byť. Mladé 18-ročné decko, jak môžete mladému sprostému decku niečo povedať? Sa dá nahovoriť na všetko. Neviem na čo ju nahovoril, nevidel som spis," povedal nám Vanessin otec.

Podľa informácii TV Markíza nie je vylúčené, že niektorých nebohých seniorov, ktorí nedali príbuzní na kremáciu, budú exhumovať. Vyšetrovanie je však len na začiatku. Preto nie je vylúčené, že obvinenie sa môže rozšíriť o ďalšie skutky. Polícia okrem iného vyšetruje aj to, či zosnulým nemizli peniaze alebo zlato.

Pozrite si exkluzívne spovede oboch hlavných aktérov vo videu

O podozrivých praktikách v škandalóznom domove dôchodcov úradníci pritom vedeli už pred medializáciou z minulého týždňa. Počas tohto roka dostali na stôl aj tri podnety. Napriek tomu si sociálne zariadenie pohadzujú medzi sebou a komplexná zodpovednosť stále visí vo vzduchu.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ivan biháry

Dôležité udalosti