Chystal sa na kapry, chytil vyše dvojmetrového sumca. Rybárovi sa na Záhorí podaril životný úlovok

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Rybár Martin Tokoš z Holíča chodí desať rokov dovolenkovať na to isté miesto. Na obľúbených Adamovských jazerách neďaleko hraníc s Českom toto leto zažil rybačku, ktorá je dopriata len pár vyvoleným. Plánoval loviť kapry, nakoniec chytil vyše 220-centimetrového sumca.

Hneď v prvý deň dovolenky sa mu podaril úlovok, na ktorý nikdy nezabudne. „Bol to zážitok na celý život, také niečo sa mi už nepodarí,“ začína rozprávanie Martin.

Chytal od rána, osudový záber pocítil až popoludní. Po chvíli si uvedomil, že má na udici zrejme väčšieho kapra.

„Povedal som si, že sa s ním budem pomaličky hrať. Ak by som utiahol cievku príliš, kompletne by utrhlo celý vlasec,“ opísal. Udicu mal prehnutú na prasknutie, no vydržala.

Takmer hodinový boj zvládol

Celý súboj trval 55 minút. „Vravel som si, to nie je možné. Už ma z toho poriadne boleli ruky.“

Až po 50 minútach Martin zbadal chvost ryby a bolo mu jasné, že na udici nemá kapra. Keď sumca dotiahol k sebe, podľa vlastných slov sa mu rozklepali kolená. „Nevedel som, čo mám robiť,“ spomína.

Na pomoc mu prišli kamaráti. Sumca odmerali a odvážili - 225 centimetrov a 80 kilogramov – tak zneli konečné miery.

Obdivu sa dočkal aj od tých najskúsenejších rybárov. „Aj 70, 80-roční chlapi mi hovorili, že nič také v živote nechytili,“ povedal.

Prečítajte si tiež:

Kráľa jazera vrátil späť

Zaujímavé je, že Martin mal vybavenie len na lovenie kaprov. O to je impozantnejšie, že súboj s masívnym sumcom vyhral a ryba sa mu neodtrhla. Udice na sumce sú totiž omnoho pevnejšie, aby vydržali väčšiu hmotnosť.

Martin bol zvyknutý loviť kapry o hmotnosti okolo 30 kilogramov. Jeho udica vydržala však aj omnoho ťažšiu rybu. „Teraz už viem, že si dokážem všetko správne naviazať a vydrží to aj takúto hmotnosť,“ potešil sa.

Rybárovi bolo veľmi rýchlo jasné, čo so svojím životným úlovkom urobí. Aj napriek tomu, že niektorí jeho rozhodnutie odsúdili, dravú rybu vrátil späť do vody.

„Ja som jednoducho vedel, že tento sumec je kráľ jazera. Tak som mu dal šancu. Ja som sa potešil, mal som šťastie, zážitok do konca života. Nech si to vychutná aj niekto iný a skúsi to vytiahnuť,“ vysvetlil svoje rozhodnutie.

Pozrite si aj archívnu reportáž z 1. 6. o začiatku rybárskej sezóny:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.