Krajský súd zamietol odvolanie Petra Tótha voči rozsudku za vydieranie novinárky

Krajský súd zamietol odvolanie Petra Tótha voči rozsudku za vydieranie novinárky
Peter Tóth. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Krajský súd v Nitre zamietol odvolanie exsiskára Petra Tótha voči rozsudku, ktorým ho prvostupňový súd odsúdil za trestný čin vydierania už zosnulej novinárky Jany Teleki. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa súdu Lena Kiradžiev, odvolanie bolo zamietnuté, pretože nie je dôvodné.

„Rozhodnutie súdu I. stupňa je právoplatné v spojení s uznesením odvolacieho súdu,“ doplnila hovorkyňa.

Samosudkyňa Okresného súdu (OS) v Nitre uznala exsiskára vinným z trestného činu vydierania novinárky ešte v máji. Súd mu uložil podmienečný trest odňatia slobody na dobu dva roky s dvojročnou skúšobnou lehotou. Rovnaký trest navrhol aj prokurátor.

Tóth sa mal Teleki vyhrážať za jej texty. V telefonáte mal od nej požadovať prerobenie článku a žiadal, aby sa nevyjadrovala o jeho synovi. V prípade, že tak neurobí, bude ju považovať za svojho nepriateľa.

Prečítajte si tiež:

„Od tejto chvíle sa zaoberám tvojimi deckami, tvojím papagájom, tvojím mužom, každým. Od tejto chvíle nechodíš bezpečne po ulici, nikto, kto ti je drahý, nikto,“ mal v telefonáte povedať Tóth, ktorý sa mal novinárke vulgárne vyhrážať aj fyzickým násilím.

Teleki si telefonický rozhovor nahrala. Podľa súdnej znalkyne je na ňom „...s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou...“ hlas Tótha. Prokurátor skonštatoval, že aj znalec z odboru elektrotechnika, počítačové programy a software potvrdil, že ide o autentickú nahrávku.

Tóth na súde namietal, že nahrávka z novinárkinho telefónu je nezákonným dôkazom, na ktorom bolo stavané prípravné i súdne pojednávanie.

„Tento dôkaz z právneho hľadiska neexistuje a všetky ostatné dôkazy vyplynuli z tohto nezákonne získaného dôkazu. Keby neexistoval tento nezákonne získaný artefakt, obžaloba by stála na základoch právnej nuly,“ uviedol vo svoje záverečnej reči na májovom pojednávaní.

Podľa sudkyne však bol dôkaz získaný zákonne a Tóth svojim konaním naplnil podstatu trestného činu vydierania.

Svoju priateľku mal zbiť a zaživa podpáliť. Prípad kapitána lode na súde: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Súd

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.