Je to definitívne. Urgent v Malackách sa zatvára, pacienti budú musieť cestovať do Bratislavy

Je to definitívne. Urgent v Malackách sa zatvára, pacienti budú musieť cestovať do Bratislavy
Zdroj: TV Markíza

Je to definitívne. Hrozba zatvorenia urgentu v Malackách sa naplnila. Nemocnica nemala dostatok personálu. Riešením pre pacientov zo Záhoria má byť nový urgent v Nemocnici Bory. Za akútnym vyšetrením ale budú musieť cestovať až do Bratislavy.

Kým jeden končí, ďalší dostal zelenú. Urgent v nemocnici Bory sa po naťahovačkách so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou nakoniec podarí spustiť v plánovanom čase. Vláda ho zaradila do siete.

Nemocnica uvedie urgentný príjem do prevádzky prvý pracovný deň v septembri. Na otvorenie je už personálne aj technicky pripravená.

„Ročne plánujeme na urgentnom príjme ošetriť 40 000 pacientov,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Bianka Krejčíová.

Prečítajte si tiež:

Aj pacienti z Malaciek 

Aby nemocnica predišla dlhému čakaniu pacientov, sľubujú na urgente triážny systém. Už teraz je ale jasné, že nebudú ošetrovať len hlavné mesto.

Na Bory sa budú spoliehať aj pacienti z 30 kilometrov vzdialených Malaciek.

Nad urgentom v Malackách dlho visel otáznik. Naposledy ho nemocnica chcela zrušiť z personálnych dôvodov. Napokon sa ale podarilo dočasne zohnať lekárov.

Teraz je už ale jasné, že ústavná pohotovostná služba v malackej nemocnici o pár dní definitívne končí.

Prečítajte si tiež:

Možnosť spolupráce

Miestni to vidia ako problém. Uvedomujú si, že budú musieť chodiť do Bratislavy.

„Poskytovanie zdravotnej starostlivosti po ordinačných hodinách ambulancií bude od 1. septembra 2023 zabezpečené aj prostredníctvom fungovania internej a chirurgickej príjmovej ambulancie, ako aj ambulantnej pohotovostnej služby,“ hovorí hovorkyňa Nemocnice Malacky Martina Šoltésová.

„Nemocnica Bory bude od septembra poskytovať urgentnú ústavnú starostlivosť aj pre oblasť Záhoria. Týmto predpokladáme, že takto sa odľahčí aj urgentný príjem v rámci Univerzitnej nemocnice Bratislava,“ hovorí hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková.

Prečítajte si tiež:

Univerzitná nemocnica v Bratislave hovorí aj o možnosti spolupráce. 

„Vedenie UNB sa dnes oboznámilo s priestormi pracoviska urgentu v nemocnici Bory. Témou boli aj možnosti spolupráce, naplánované sú ešte ďalšie stretnutia,“ tvrdí hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Eva Kliská.

Otvorenie urgentu v Boroch by mohlo univerzitnej nemocnici aspoň čiastočne pomôcť.  Noví pacienti zo Záhoria by ju výrazne zaťažili.

Najväčší centrálny príjem v Ružinove ročne vyšetrí približne 55-tisíc pacientov.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.