Útočí vo väčšom množstve. Odborník varuje, že niektoré časti Slovenska sú ideálne pre tohto zabijaka

Útočí vo väčšom množstve. Odborník varuje, že niektoré časti Slovenska sú ideálne pre tohto zabijaka
Sršeň ázijský. Zdroj: Shutterstock.com/Dark Egg

Na starom kontinente sa objavil pred takmer dvomi desaťročiami. Za ten čas expandoval do viacerých krajín Európy. Hoci s ním v našich zemepisných šírkach ešte nemáme skúsenosť. Odborník varuje, že to zrejme dlho nepotrvá.

Do Európy sa dostal v krabici, počas dvoch dekád ho zaregistrovali vo viacerých štátoch starého kontinentu. Sršeň ázijský vzbudzuje prirodzený rešpekt a mnohí ľudia z neho majú aj pochopiteľný strach. Obavy vzrástli aj po tom, ako sa objavili informácie, že jeho prítomnosť zachytili v Nemecku. Oslovili sme preto odborníka na hmyz Martina Suváka, aby nám povedal viac o tomto zabijakovi.

V posledných mesiacoch sa čoraz viac hovorí o ázijských sršňoch. Popíšte nám, o aký druh ide?

Ako každý blanokrídly hmyz tejto skupiny vzbudzujú rešpekt, keďže sú často vo veľkých počtoch, majú žihadlá, môžu spôsobiť nepríjemnosti. Ázijský druh však má aj tú vlastnosť, že on, na rozdiel od nášho sršňa obecného, sa za určitých okolností môže špecializovať vo väčšej miere aj na lov včiel. Kým „náš“ sršeň len občas odchytí nejakú včelu, v prípade ázijského druhu často dochádza k hromadným útokom na včelie úle alebo na ich hniezda. Včelári sa preto musia mať na pozore.

Do akej miery je ázijský druh oproti nášmu k včelám nebezpečnejší?

Naše sršne lovia včely v rámci inej koristi. Vo väčšine sa prípadov sa nezameriavajú len na ne, keďže lovia aj muchy, osi a pod. Kdežto ázijský druh si na základe informácií, ktoré získajú tzv. prieskumníci, dokáže vyhliadnuť včelie hniezdo a následne sa tam vydá skupina ostatných sršňov, ktoré dokážu toto hniezdo úplne zlikvidovať.

Prečítajte si tiež:

Útočia vo väčšom množstve

Je pre ľudí nebezpečnejší, než sršeň obyčajný?

Nie je až taký nebezpečný, sú aj agresívnejšie druhy. Veľkou hrozbou je určite pre alergikov, hoci každý človek môže mať na jeho bodnutie iný druh reakcie. Ak by sa človek dostal do hniezda ázijského sršňa, vrhne sa na neho, v porovnaní s našimi sršňami, viac jedincov. Riziko viacnásobného bodnutia a väčšej dávky jedu je preto vyššie. Paradoxne však, ázijský sršeň je oproti obyčajnému veľkostne menší.

Existuje voči ázijskému druhu prevencia?

Hoci sa v našich zemepisných šírkach ešte neobjavil, s veľkou pravdepodobnosťou k tomu raz dôjde. V prípade, ak by sa objavilo ojedinelé hniezdo sršňa ázijského, dá sa dočasne alebo trvalejšie zamedziť jeho šíreniu tým, že sa takéto hniezdo zlikviduje. Ak by sa tu už usadil, ako sa to stalo napríklad vo Francúzsku a v ďalších krajinách, tak jeho vyhubenie už nebude možné a treba v tom prípade uvažovať nad inými opatreniami ako prevencia, pravidelné sledovanie hniezd atď.

Spomenuli ste Francúzsko, kde inde už zaznamenali jeho prítomnosť?

Vo Francúzsku sa objavil v roku 2004, kam sa dostal z Ázie v zásielke s čínskou keramikou. Odvtedy sa veľmi rýchlo rozšíril po celej krajine. Jeho výskyt tiež hlásili v Španielsku, v Portugalsku, v Taliansku. Šíri sa však aj severnejšie – vo Švajčiarsku, v Belgicku, vo Veľkej Británii či najnovšie v Nemecku. Objavil sa aj v lokalitách, kde ho včas zaregistrovali a jeho šíreniu nateraz zamedzili, ako napríklad v Írsku, taktiež sa to podarilo aj v niektorých častiach Belgicka. Možno mu tam nevyhovovali klimatické podmienky alebo jeho šírenie pomohli zastaviť aj prirodzení nepriatelia.

Dokáže sa na Slovensku adaptovať

Ako rýchlo sa šíri?

Kráľovné sa v obmedzenej vzdialenosti šíria každý rok. Na Kórejskom polostrove zistili, že rýchlosť prirodzeného šírenia bola desať až 20 kilometrov ročne, kdežto vo Francúzsku to bolo až sto kilometrov. V našich podmienkach sa to dá ťažko odhadnúť, keďže aj takýto sršeň má určité nároky, jednak na potravu či na klímu.

Aké sú pre neho ideálne podmienky?

Pochádza z juhovýchodnej Ázie, vyskytuje sa v krajinách ako Čína, Thajsko, Indonézia a ďalšie. Ide síce o tropický druh, ale na základe skúseností vieme, že sa dokáže adaptovať aj v miernejšom pásme v Japonsku či v Kórei alebo na starom kontinente. Predpokladá sa, že silnejšia zima by mu nemala vyhovovať, ale teplejšie regióny Slovenska zatiaľ zodpovedajú lokalitám v Európe, kde sa už vyskytuje. Je preto možné, že sa tu raz dokáže adaptovať.

O včelárskej hrozbe v podobe sršňa ázijského sme vás informovali aj v marcovej reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.