Od leta sa turisti môžu ubytovať v novej útulni Jozefa Maka. Pozrite sa, kde sa nachádza

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sú úkrytom pred zlým počasím a poslúžia aj pri zdolávaní ťažkých turistických trás. V slovenských horách máme desiatky horských útulní.

Od začiatku leta majú svoju modernú útulňu aj Malé Karpaty. Myšlienka na postavenie útočiska pre turistov v sa zrodila už v roku 2021.

Financie od ľudí

Na jej výstavbu sa poskladali bežní ľudia. Členovia turistického oddielu Hikemates chceli vyzbierať 10-tisíc eur, napokon sa im podarilo získať sumu vyše 61-tisíc eur.

Z vyzbieraných peňazí dokážu postaviť až tri útulne. Stačilo už len vybrať architektonický tím, zhotoviteľa a pustiť sa do práce.

Prečítajte si tiež:

Kde ju nájdete?

Útulňa Jozefa Maka stojí pri červenej značke, pri Ceste hrdinov SNP. Pri výbere miesta museli dbať aj na požiadavky lesov Slovenskej republiky a Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky.

Je postavená zo smrekového konštrukčného dreva a samotná drevostavba má životnosť približne 100 rokov.

Je rozdelená na dve časti. Horná slúži na nocľah pre 6 ľudí, dolná ako spoločenská miestnosť. V prípade potreby sa tam však dokáže vyspať ďalších 6 pocestných.

„Útulňa slúži verejnosti, je voľne dostupná a budeme radi, ak ju prídete navštíviť,“ tvrdí predseda Hikemates Patrik Pajta.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Hikemates (@wearehikemates)

Útulne na Slovensku

V slovenských horách je niekoľko desiatok útulní. „Nie je to bežné vo všetkých krajinách, no u nás je kultúra útulní veľmi dobre udržiavaná,“ tvrdí členka Hikemates Zuzana Kliská.

Budúcnosť útulne Jozefa Maka stojí už len na ľuďoch. To, ako bude udržiavaná a či bude čistá, záleží od turistov, ktorí ju budú navštevovať.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.