Najvyšší ústavní činitelia si pripomenuli 79. výročie SNP kladením vencov. Reagujú aj politické strany

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár, premiér SR Ľudovít Ódor a ďalší hostia sa v utorok ráno zúčastnili na pietnom akte kladenia vencov pri príležitostí 79. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici. 

Tradičná spomienka s kladením vencov v pietnej sieni Pamätníka SNP sa uskutočnila v komornej atmosfére bez príhovorov hostí, areál Múzea SNP s celodenným sprievodným programom je pre verejnosť otvorený od 10.00 h. 

Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje SNP za jednu z najdôležitejších historických udalostí krajiny a považuje za potrebné si ju pripomínať. "Je to pripomienka všetkých tých, ktorí sa obetovali pre našu slobodu, pre našu budúcnosť," povedala prezidentka médiám po pietnom akte. 

ZMOS vyjadril úctu a vďaku hrdinom Slovenského národného povstania

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vyjadrilo úctu a vďaku všetkým hrdinom Slovenského národného povstania (SNP), ktorí sa 29. augusta 1944 so zbraňou v ruke rozhodli bojovať voči nemeckému nacizmu, okupácii a domácim kolaborantom. TASR o tom informovala poverená ústredná riaditeľka kancelárie združenia Zuzana Špačeková.

Združenie považuje SNP za mimoriadne dôležitú historickú udalosť. "Do SNP sa okrem Slovákov zapojili aj príslušníci desiatok ďalších národov a národností a patrí medzi najväčšie povstania proti nacizmu počas druhej svetovej vojny," povedal predseda ZMOS-u Jozef Božik. Priblížil, že stovky miest a obcí združených v ZMOS-e si v uplynulých dňoch pripomínali SNP pri pamätníkoch.

Wlachovský: Odkaz SNP nám pripomína odvahu postaviť sa na správnu stranu dejín

Odkaz Slovenského národného povstania (SNP) je nadčasový, pripomína nám odvahu národa postaviť sa na správnu stranu dejín a brániť svoju slobodu. Pri príležitosti 79. výročia od vypuknutia povstania to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Wlachovský.

"Naši predkovia sa spojili v boji proti útlaku a okupácii. Aj keď nevedeli, čo príde a čelili hrdelným trestom, so zbraňou v ruke sa vzopreli agresorovi. Ukázali nám, že zlu sa neustupuje," uviedol minister s tým, že povstanie patrí k najvýznamnejším míľnikom modernej histórie Slovenska.

Oslavy a pripomínanie si SNP sú podľa šéfa slovenskej diplomacie aj príležitosťou uctiť si pamiatku tých, ktorí bojovali a umierali za slobodu. "Okrem toho, že sme sa ako národ postavili na správnu stranu dejín, SNP výrazne ovplyvnilo aj naše sebavedomie. Jeho účastníci si zaslúžia našu úctu, sú pre nás zdrojom inšpirácie," dodal minister prostredníctvom komunikačného odboru rezortu zahraničia.

Netreba však podľa Wlachovského zabúdať na to, že sloboda nie je samozrejmosť a treba si ju chrániť. Popretím odkazu SNP by podľa neho bolo aj zatváranie si očí pred agresiou, porušovaním ľudských práv a medzinárodného práva alebo pred snahou upierať iným krajinám právo zvoliť si vlastnú slobodnú cestu.

SaS: Sloboda a demokracia už v dnešnom svete nie sú samozrejmosťou

Sloboda a demokracia už v dnešnom svete nie sú samozrejmosťou. Je preto o to dôležitejšie pripomínať si odkaz Slovenského národného povstania (SNP). Pri príležitosti 79. výročia od začiatku povstania to uviedla strana SaS.

"Počas SNP sa ukázalo, na ktorú stranu zápasu chce slovenský národ patriť. Pridali sme sa na stranu víťazov a tých, ktorým skutočne záleží na demokratickom a slobodnom ukotvení krajiny," uviedol tímlíder SaS pre zahraničné veci Juraj Droba. Veľká časť ľudí vtedy podľa neho pochopila, že ľudácky režim pod vedením Jozefa Tisa nie je budúcnosťou, ktorú si želajú, a kolaborácia s nacistickým Nemeckom je zločinom.

Hrdinov, ktorí sa chopili zbraní a rozhodli sa bojovať za našu budúcnosť, treba mať podľa tímlídra strany pre bezpečnosť Juraja Krúpu navždy v úcte. Práve oni totiž nasmerovali krajinu k demokracii a slobode. "Dospeli sme však do bodu, že fašizmus a jeho legitimizácia sa v našej politike hlboko zakorenili, fašistickí politici sa už cítia rovnocenní s tými demokratickými. Musíme im preto ukázať, že v slušnej spoločnosti miesto nemajú," zdôraznil Krúpa vo vyjadrení, ktoré TASR sprostredkoval hovorca strany Ondrej Šprlák.

OĽANO: Slobodu, demokraciu a ľudskosť je potrebné brániť v každom čase

Slobodu, demokraciu a ľudskosť je podľa hnutia OĽANO a priatelia potrebné brániť v každom čase. Obeta padlých hrdinov v Slovenskom národnom povstaní (SNP) by mala byť záväzkom pre všetkých ľudí, ktorí si ctia slobodu a hodnoty.

"V každom čase je dôležité slobodu, demokraciu a predovšetkým ľudskosť brániť. Nie sú samozrejmosťou, ale ich cenu si najviac uvedomíme až vo chvíľach, keď cítime, že ich strácame," uviedla líderka kandidátky koalície a predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.

Pred 79 rokmi podľa jej slov boj o slobodu, ľudskú dôstojnosť a rešpekt spojil a postavil do jedného šíku ľudí, ktorí mali dovtedy rôzne názory na riešenie spoločenských otázok. "Všetkých spojil boj o hodnoty v tej chvíli pre všetkých najdôležitejšie - boj o slobodný a dôstojný život, boj o vzájomný rešpekt a uznanie," zdôraznila.

Obeta padlých hrdinov v SNP by mala byť podľa Igora Matoviča záväzkom pre všetkých ľudí, ktorí si ctia slobodu a hodnoty. "V boji za slobodu nemôžeme poľaviť zvlášť teraz, keď sa k moci derie zlo v podobe príslušníkov politickej mafie, ktorá chce občanov pripraviť o právo a spravodlivosť," doplnil.

Veronika Remišová zo Za ľudí poukázala na to, že SNP bolo o nezlomnej odvahe a hrdinstve našich predkov, ktorí sa nebáli postaviť zlu napriek tomu, že boli v menšine. Poukázala na zneužívanie pamiatky povstania niektorými politikmi. "Odkaz hrdinov SNP je postaviť sa nenávisti, zomknúť sily a brániť hodnoty demokracie a slobody, na ktorých je založená Slovenská republika," dodala.

Demokrati: Nesmieme dopustiť, aby princípy SNP ukradli extrémistické sily

Nesmieme dopustiť, aby slobodné Slovensko a princípy Slovenského národného povstania (SNP) ukradli extrémistické sily. Pri príležitosti 79. výročia od začiatku povstania to uviedla volebná líderka strany Demokrati Andrea Letanovská.

Výročie SNP považuje za spomienku na vzdor Slovákov proti zdanlivo nevyhnutnému zlu. "História nám dáva návod, ako sa nevzdať, ako bojovať za slobodu," zdôraznila.

Predseda strany Eduard Heger poukázal na to, že si treba pamätať aj na tých, ktorí sa stali obeťami hrôz druhej svetovej vojny a zaplatili za to životom. "Pamätajme na tých, ktorí keď zlo dopadalo na nevinných, nestránili zrak bokom a postavili sa mu," podotkol Heger.

Jaroslav Naď hovorí o odkaze SNP pri pokračovaní budovania demokratického štátu. "Je našou morálnou a občianskou povinnosťou ctiť pamiatku tých, ktorí svoje životy položili alebo ohrozili za lepšiu budúcnosť nášho národa," doplnil Juraj Šeliga v stanovisku strany, ktoré TASR poskytol Matúš Mandrák z jej tlačového oddelenia.

KDH: Každý deň sa musíme usilovať o to, aby sme neprišli o demokraciu

Každý deň sa musíme usilovať o to, aby sme neprišli o demokraciu. Pri príležitosti 79. výročia od začiatku Slovenského národného povstania (SNP) to zdôrazňuje KDH. TASR sprostredkovala vyjadrenie hnutia jeho hovorkyňa Lenka Halamová.

"Dnes to síce nemusíme robiť za ceny najvyšších obetí, ale každý deň sa musíme usilovať, aby sme o život v demokracii neprišli," zdôraznilo hnutie vo svojom vyjadrení.

Poukázalo tiež na to, že naši predkovia sa pred 79 rokmi hrdinsky postavili zlu a obetovali životy za slobodu. "Pri pohľade na ich hrdinstvo a svedectvo sa nikdy nevzdávajme zápasu o to základné: sloboda patrí tým, ktorí poznajú jej cenu a chránia ju tam, kde sú," podotklo KDH.

Hlas-SD považuje oficiálne oslavy Slovenského národného povstania za nedôstojné

Oficiálne oslavy Slovenského národného povstania (SNP) sú podľa predsedu Hlasu-SD Petra Pellegriniho nedôstojné. Na tlačovej konferencii kritizoval, že traja najvyšší ústavní činitelia nemali v rámci utorkových osláv pred verejnosťou svoje prejavy.

"Je nesmierne dôležité, aby oslavy SNP boli pripomínané takým spôsobom, ako sa patrí," zdôraznil. Ďalej poukázal na hrdinstvo ľudí, ktorí "pred 79 rokmi pochopili, že sa musia zomknúť, nájsť v sebe veľkú odvahu, mnohí uchopiť do ruky zbraň a ísť bojovať za našu slobodu".

PS: SNP bolo autentickým prejavom odporu veľkej časti obyvateľov voči čistému zlu

Slovenské národné povstanie (SNP) bolo autentickým prejavom odporu veľkej časti obyvateľstva proti čistému zlu a z jeho odkazu možno čerpať aj v súčasnosti. Vyhlásil to predseda Progresívneho Slovenska (PS) a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka.

Povstanie považuje za jednu z najlepších kapitol slovenských dejín. "Aj dnes by sme z týchto dejín mali čerpať. Vzbúrili sme sa proti fašizmu, tomu svetovému aj domácemu, kolaborantskému, a prispeli sme k jeho porážke," podotkol.

Slovensko sa podľa jeho slov dokázalo za cenu veľkých obetí postaviť na správnu stranu a napraviť aspoň časť chýb, ktoré vtedajšia politická reprezentácia predtým napáchala. "Ukázali sme, že nikdy nie je neskoro zabojovať o lepšiu budúcnosť," uviedol Šimečka vo vyjadrení, ktoré TASR sprostredkoval riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva.

Pamiatka SNP podľa šéfa progresívcov pripomína, aké sú sloboda, demokracia a dôstojnosť pre všetkých krehké a ako ich treba neustále strážiť a obhajovať. Rovnako si treba pripomínať hrdinstvo účastníkov Povstania.

SNP bolo jedným z najväčších ozbrojených vystúpení proti nacizmu v Európe. Zúčastnilo sa na ňom približne 60.000 slovenských vojakov, 18.000 partizánov a tiež vojaci československej zahraničnej armády. Spolu so Slovákmi bojovali v SNP aj príslušníci tridsiatich národov a národností z Európy, ale aj z Austrálie. Vďaka SNP sa Slovensko zaradilo medzi spojencov bojujúcich proti Adolfovi Hitlerovi.

Smer: SNP patrí celému národu

Líder Smeru-SD Robert Fico kritizoval najvyšších politických predstaviteľov, ktorí sa v predvečer osláv 79. výročia SNP zúčastnili na slávnostnom galavečere v Banskej Bystrici. Na utorkových oslavách vo Zvolene to označil za galavečer "pre svojich ľudí". Deklaroval, že ak Smer-SD bude súčasťou budúcej vlády, oslavy SNP aj s prejavmi a prítomnosťou bežných občanov budú opäť v Banskej Bystrici.

Ako uviedol, SNP patrí celému národu. Prezidentka Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Boris Kollár a premiér Ľudovít Ódor si podľa neho zorganizovali v meste SNP pre seba galavečer za peniaze daňových poplatníkov. "To preto, lebo sa vás boja po tom výkone, ktorý predviedli za ostatné roky," uviedol pred asi dvoma tisíckami účastníkov.

Najväčším odkazom SNP je podľa neho odkaz suverenity. Kritizoval pri tom súčasných politikov, že odovzdali na Ukrajinu posledné slovenské lietadlá a spomenul tiež neexistujúci systém protivzdušnej obrany. Smer-SD podľa neho nebude nikdy súhlasiť s členstvom Ukrajiny v NATO, pretože by to bolo základom tretej svetovej vojny. V EÚ perspektívne vidí aj Ukrajinu, ale až potom, ako bude na to táto krajina pripravená.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sviatky

Dôležité udalosti