Na Dúhovom Pride vystúpila aj ombudsmanka, SNS zúri a chce jej odchod

Osobná účasť a vyvesená dúhová vlajka na úrade. Aj takýmto spôsobom podporila verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sobotňajší
Zdroj: TV Markíza

Pochod za práva LGBTI komunity sa začal poobede v Bratislave.

Upozorniť na odchody mladých LGBTI ľudí do zahraničia, ktorí opúšťajú Slovensko preto, že im v porovnaní s väčšinou členských krajín EÚ poskytuje výrazne horšie podmienky pre život. Aj toto je cieľom podujatia Dúhový Pride 2018, ktoré sa začalo na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí.

Pozrite si reportáž z oboch pochodov

Zdroj: TASR

Podujatie podporila aj ombudsmanka Patakyová

Osobná účasť a vyvesená dúhová vlajka na úrade. Aj takýmto spôsobom podporila verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sobotňajší Dúhový Pride, ktorý sa začal popoludní na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí.

"Dúfala som, že racionálny slovenský zákonodarca sa chopí svojej úlohy a práva párov rovnakého pohlavia prestane prehliadať," povedala ombudsmanka.

Patakyová na tribúne vyhlásila, že sa na Slovensku z hľadiska práv párov osôb rovnakého pohlavia za posledný rok nezmenilo nič.

"Uviedli sme do serióznej spoločenskej diskusie skutočnosť, že sexuálna orientácia nie je otázkou voľby, ale vrodenou danosťou človeka, ktorá sa nemá liečiť, ale rešpektovať? Vnímame, že spoločné dobro vie dlhodobo a stabilne dominovať aj v týchto partnerstvách?" pýtala sa ombudsmanka s presvedčením, že vzájomne sa podporujúce homosexuálne páry prejdú z tieňa na Slnko aj na Slovensku ako v krajine, v ktorej môže žiť každý slobodne a dôstojne.

"Prišla som podporiť, aby aj na Slovensku sme našli politickú silu na riešenie právnej situácie párov rovnakého pohlavia," vysvetlila svoju prítomnosť poslankyňa NR SR a exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Priznala, že za jej pôsobenia vo vláde sa začalo na zmene príslušnej legislatívy pracovať.

"Je to politická otázka. Podkladové a analytické materiály o tom, aké oblasti života treba riešiť, sme urobili. Ale myslím si, že verejná mienka môže podstatným spôsobom ovplyvniť chýbajúcu politickú vôľu," dodala.

Podujatie podporujú aj mimovládne organizácie, množstvo veľvyslanectiev v Bratislave či predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba (SaS).

Zdroj: TASR

Podpredsedovi SNS prekáža obscénne správanie na verejnosti

Koaličná SNS vníma počínanie ombudsmanky ako problém, hovorí, že jej účasť na Dúhovom Pride 2018 je jej opakovaným zlyhaním a oprávneným titulom na ukončenie výkonu funkcie.

Podpredseda SNS Štefan Zelník uviedol, že to, čo mnohým vadí je obscénne správanie LGBTI ľudí na verejnosti a dodal: "Ja posudzujem ľudí podľa toho, ako sa správajú, akú majú zodpovednosť voči spoločnosti, či si plnia a ako plnia svoje povinnosti.

Nehodnotil som a nebudem hodnotiť súkromný život nikoho. Dúhové pochody s množstvom neprístojných scén podľa mňa viac škodia ako pomáhajú istým skupinám." Základom spoločnosti musí zostať plnohodnotná rodina, ktorá nielen plodí, ale má aj predpoklady na výchovu detí. "Som proti Istanbulskému dohovoru. Som proti adopcii detí a ich výchove v LGBTI zväzkoch," podčiarkol podpredseda Zelník.

Lajčák: Nepáči sa mu postoj Slovenska ku LGBTI komunite

V prípade priznania práv LGBTI menšine je Slovensko stále konzervatívne, čo ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavovi Lajčákovi (nominant Smeru-SD) nevyhovuje. "No je to prianie väčšiny v parlamente," povedal novinárom. Šéf rezortu diplomacie chce vidieť Slovensko ako modernú, demokratickú a európsku krajinu.

Pomôcť tejto menšine je podľa ministra zahraničia namieste. "Posúvame sa v rebríčku krajín Európskej únie, nie sme ani v strede, sme v tej konzervatívnej časti. No nezávisí to odo mňa, závisí to od politickej podpory, pričom v Národnej rade SR je celý rad zoskupení, ktoré s tým majú problém a majú podporu voličov, inak by v parlamente neboli," dodal Lajčák.

Saková: Nerada hodnotí životy iných ľudí

S tým, že musí panovať politický konsenzus na túto tému, či už v rámci strany alebo koalície, súhlasí aj ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD). "Potom to budeme riešiť na základe programového vyhlásenia vlády, ak to bude v súlade s ním," povedala. Tému LGBTI ľudí však hodnotiť nechcela. Ako poznamenala, nerada hodnotí životy iných ľudí.

Pochod Hrdí na rodinu oslavuje prirodzenú rodinu

Poďakovať mamám a otcom, starým mamám a starým otcom za ich obetavú lásku a vyjadriť im úctu, že nám svojím životom a príkladom odovzdali veľké dobro, ktoré je ukryté v hodnote prirodzenej rodiny, je cieľom siedmeho ročníka pochodu Hrdí na rodinu, ktorý sa v Bratislave uskutočňuje v čase, keď na inom mieste prebieha Dúhový Pride 2018.

Organizátori upozorňujú, že ešte pred niekoľkými rokmi bola vo svete rodina založená manželstvom muža a ženy s jej výnimočným postavením v spoločnosti samozrejmosťou. V súčasnosti sa však podľa nich v krajinách Západu, ako aj v niektorých slovenských mienkotvorných médiách, hodnota vzťahu muža a ženy relativizuje a degraduje sa dobro, ktoré je takýto rodinný vzťah schopný generovať pre celú spoločnosť.

Tvrdia tiež, že súdny aktivizmus definovaný ľavicovo-liberálnym étosom sa snaží o zvýšenie právnej ochrany rôznych alternatívnych foriem spolužitia na úroveň rodinného zväzku muža a ženy. "Tento trend môže priniesť negatívne následky na základné ľudské slobody - slobodu prejavu či slobodu vierovyznania," uvádzajú.

Organizátori pochodu uisťujú, že neopodstatnená diskriminácia je zlá. "Diskrimináciu však musíme posudzovať vždy na úrovni jednotlivca. Súčasná liberálna ľavica ale nazerá na svet optikou politiky skupinovej identity, kde na jednej strane vidí utláčaných a na druhej utlačovateľov. Ale keďže vrece abstraktných identít je bezodné, každý môže byť ostatnými vnímaný ako utlačovateľ a samého seba zároveň pasovať za obeť 'tých druhých'," argumentujú s tým, že tento prístup na svet nazerá cez marxistickú prizmu triedneho boja - nikdy nekončiaceho sa konfliktu rôznych spoločenských skupín súperiacich o moc a vplyv.
Aj s odkazom na skúsenosti z iných krajín sa pochod Hrdí na rodinu domnieva, že registrovaným partnerstvom alebo adopciou detí sa požiadavky LGBTI hnutia nekončia.

"Žijeme v časoch, kde sa od nás očakáva odvážna láska. Máme v srdci žehnajúci postoj k transrodovo či homosexuálne cítiacim ľudom a sme proti akýmkoľvek prejavom nenávisti či posmechu voči týmto osobám. Zároveň však veríme, že človek je povolaný vo svojom dozrievaní svoju pohlavnú identitu prijať a zvnútorniť ako danosť a že nie je predmetom jeho ľubovôle. Želáme si preto, aby na Slovensku či inde vo svete neboli deti a mladí ľudia štátnou mocou a školskou výchovou mätení a zavádzaní vo výbere pohlavnej či rodovej identity," dodali organizátori.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mária patakyová

Dôležité udalosti