Tichý a rýchly zabijak. Na vyšetrenie rakoviny pankreasu príde polovica pacientov neskoro, tvrdí lekár

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zákerná rakovina pankreasu zobrala životy už mnohým ľuďom. Je to jedna z najviac agresívnych foriem rakoviny, ktorá sa často diagnostikuje až vtedy, keď je už neskoro. Je to najmä aj z toho dôvodu, že príznaky tohto ochorenia sú príliš nešpecifické.

Primár oddelenia klinickej onkológie Národného onkologického úradu v Bratislave MUDr. Štefan Pörsök nám porozprával o príčinách a príznakoch, ktoré netreba prehliadať.

Prečítajte si tiež:

Viac faktorov

Ako takmer každá choroba, aj rakovina pankreasu je čiastočne geneticky podmienená. Ide však len o 10 percent. Zvyšok vzniká spontánne a nemá jednoznačný pôvod.

Lekár popísal súhru viacerých faktorov: „Môže to byť najmä životným štýlom, ten má vplyv na všetky druhy nádorových ochorení. Hlavným spúšťačom môže byť výživa, alkohol či fajčenie, ktoré dvojnásobne zvyšuje riziko vzniku nádorových ochorení.“

Prečítajte si tiež:

Neskorá diagnostika

Pörsök tvrdí, že až policu prípadov diagnostikujú neskoro, v metastatickom štádiu. „Čiže keď už choroba vycestovala z miesta svojho vzniku,“ dodáva.

Dôvodom je aj to, že príznaky ochorenia sú nešpecifické. Môže ísť aj o bolesť chrbta, no väčšinou sú to stavy, ktoré sa často opakujú. Napríklad problém s hladinou cukru, poruchy výkonnosti alebo zožltnutie organizmu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.