Posun železníc do 21. storočia sa odkladá. Nové automaty na lístky budú neskôr, ako štátny dopravca plánoval

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Posun železníc do 21. storočia sa odkladá. Nové automaty na lístky namiesto pokladní na staniciach budú neskôr, ako štátny dopravca plánoval. Dôvodom je zmena zákona.

Najmä staršia generácia si stále lístky na vlak kupuje v pokladni na stanici. Silnie však najmä online predaj – či už cez aplikáciu dopravcu, alebo na webe.

Železničná spoločnosť chce postupne modernizovať spôsoby predaja lístkov na viacerých staniciach. Prostredníctvom predajných automatov.

Tie sú prístupné 24 hodín 7 dní v týždni. Zatiaľ čo kamenné okienko nemusí byť vždy otvorené. Presne ako aj aplikácia a nákup cez internet.

Štátnej firme to odporúčali v analýze aj analytici ministerstva financií v rámci ozdravných opatrení.

Trend, ktorému sa Slovensko nevyhne

Analytici zároveň vypočítali, že takáto investícia do nákupu automatov by bola vysoko návratná. Stáli by 8 miliónov, no ušetrilo by sa na strane energií, či prenájmu priestorov. Celkovo by malo ísť o úsporu až 13 miliónov eur ročne.

Na nákup automatov majú pritom už železnice pripravený aj projekt. Zelenú dostali aj od Útvaru hodnoty za peniaze. Ide podľa nich o celosvetový trend.

Kým na Slovensku máme vyše 130 osobných pokladní, v Rakúsku je to 50 a v Nórsku len 10.

Prečítajte si tiež:

​Teraz však projekt stopli. Dôvodom je myšlienka zavedenia jednotného celoslovenského cestovného lístka. To je podľa ZSSK tak výraznou zmenou, že musia zmeniť zadanie obstarávania. Aby sa nestalo, že nové automaty nebudú vedieť napríklad predávať celoslovenské lístky.

Všeobecne však ide o trend, ktorému sa Slovensko nevyhne. Ukazujú to aj predaje lístkov za posledné roky.

Potrebe digitalizácie a nákupu predajných automatov nahráva aj štatistika ZSSK. Kým v roku 2019 si lístok v kamennej predajni kúpilo takmer 70% ľudí, tento rok už to bolo len niečo cez 54%.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme železnice

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.