Šéf policajtov Hamran o tom, prečo sa vyostruje situácia s migrantmi: Vyhostiť nevieme ani dvoch teroristov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prezident policajného zboru Štefan Hamran na tlačovej konferencii uviedol, že sa v rámci predvolebnej kampane téma nelegálnej migrácie zneužíva.

„Vedeli sme, že to príde. Nevedeli sme kedy, ani kto sa zníži na túto úroveň. Dnes už máme tieto otázky zodpovedané,“ povedal. 

Nelegálna migrácia enormne narástla na území celej Európy, tvrdí Hamran a Slovensko nie je výnimkou. Vysvetľuje dôvody.

Prečítajte si tiež:

Maďarsko ich späť nechce

„Maďarská strana je tiež na pokraji síl. V prípade, že na hraniciach zavedieme kontroly, od nás Maďarsko nebude migrantov preberať a ostanú u nás. Bolo to ich politické rozhodnutie,“ uviedol policajný prezident.

Na stráženie uzavretej hranice navyše nemá Slovensko kapacity. K 4. septembru na Slovensku chýba 1857 policajtov. „Nevieme naplniť stavy,“ povedal Hamran.

Readmisie však nie sú účinné, dodal. Maďarská polícia totiž odmieta prijať späť migrantov zachytených na Slovensku, a to okrem tých, ktorých zachytili v rámci cezhraničného prenasledovania. Ide tak len o zlomok všetkých prípadov.

„Nevezmú späť tie masy, ktoré smerujú do Nemecka rôznymi trasami,“ povedal. Polícia sa preto usiluje o zachytenie nelegálnych migrantov už v prihraničnej oblasti.

Vzťahy medzi slovenskou a maďarskou políciou sú podľa Hamrana najlepšie, aké kedy boli. „Tí Maďari krvácajú,“ povedal. 

Prečítajte si tiež:

Čakajú na papierové potvrdenie

Ďalším problémom je, že slovenskí policajti podľa zákona, ktorý prijal počas svojej vlády Smer-SD, sú povinní vydať migrantovi písomné potvrdenie o možnosti zotrvať na našom území. Ide o evidenciu toho, že polícia už danú osobu preverovala a nepredstavuje hrozbu. 

„Snímame ich odtlačky, fotografujeme, preverujeme v databázach, vydávame im tlačivá,“ hovorí policajný prezident a podotýka, že sme v rámci balkánskej trasy jedinou krajinou s touto povinnosťou.

Na daný papier musia nelegálni migranti na našom území čakať.

Polícia sa v máji snažila tento zákon zmeniť. Chceli, aby príslušník polície toto potvrdenie vydať mohol, no nemusel. „Toto opatrenie musí zmiznúť. Je pre mňa zvrátené zmýšľanie, keď nám ho vyčítajú politici, ktorí to do zákona dostali,“ uviedol Hamran.

Prečítajte si tiež:

Mnohých nevieme vyhostiť

Nelegálnych migrantov zo Sýrie či Afganistanu Slovensko vyhostiť nemôže. Nejde o bezpečné krajiny, a preto sa tam môžu obyvatelia vrátiť len dobrovoľne. Ide o jednu z noriem Európskej únie.

„Máme tu aj dvoch teroristov, ktorých nevieme vyhostiť pre mimoriadnu situáciu,“ uviedol Hamran.

Ide o dvoch mužov, ktorí sú podozriví z terorizmu. 

„Ide o ľudí, ktorí svietia v európskych databázach. Komunikovali sme s Interpolom, FBI aj Irakom,“ povedal Hamran. Odhalili ich práve z dôvodu, že musia preveriť všetkých.

Štefan Hamran podotkol, že nelegálni migranti na našom území nespáchali jediný trestný čin. „Polícia je pripravená zakročiť proti každému, kto poruší zákon,“ uviedol.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.