Máte alergiu na slnko? Tieto rady odborníka vám pomôžu

Ilustračná snímka.
Zdroj: yurakrasil/shutterstock.com

Nezabúdajte, že toto ochorenie sa prejaví iba u určitej skupiny ľudí.

Vyzerá to tak, že leto sa už prejaví v plnej kráse a vy si budete môcť užívať slnko a vodu. Môže sa vám však stať, že po rokoch pravidelného opaľovania sa zrazu na vašej koži objavia vyrážky. Lekárka Soňa Ostrovská tvrdí, že nie každá vyrážka, ktorá sa nám objaví na tele po opaľovaní môže byť alergická reakcia na slnko.

"Môže to byť zápal kože, ktorý v kombinácii napr. s telovými prípravkami alebo po konzumácií potravín u vás môže spôsobiť kožnú reakciu. Typická alergia sa prejaví hlavne u ľudí, ktorí sa narodili s alergiou alebo majú niekoho v rodine s týmto ochorením," vysvetlila.

TIP: Babičkine rady na spálenú pokožku

Ostrovská radí, aby sme pred pobytom na slnku dodržiavali niekoľko pravidiel. Mali by sme vyhýbať najprudšiemu slnku, von by sme mali byť do 10.00 h a potom až po 15.00 h. „Proti UV žiarenie nám nepomôže biele oblečenie. Mali by ste si obliecť čierne veci z prírodných materiálov, pretože neprepúšťajú toto žiarenie. Treba veľa piť a mať zakrytú hlavu," radí Ostrovská.

Pred tým, ako pôjdete na slnko, sa vždy dobre natrite. Podľa lekárky ideálne sú krémy, ktoré nie sú zložené z umelých konzervantov a parfumov.

Ak sa vám objaví vyrážka, ktorá by mohla byť alergickou reakciou na slnko, prvá pomoc je použiť krém s antihistaminikami. Ak máte pocit, že je to skutočná reakcia na slnko, navštívte lekára. Možno budete potrebovať užívať kortikoidy.


BRATISLAVA/Teleráno, zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.