Na Slovensku sa šíri nová droga. Bez problémov sa k nej dostanú aj deti v nákupnom centre

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Látka, ktorá sa svojimi účinkami až nápadne podobá na nelegálnu marihuanu, sa šíri medzi mladými rýchlosťou blesku. Vysušené šišky rastliny, pokvapkané polosyntetickou látkou HHC-P si totižto viete kúpiť úplne legálne a pohodlne, priamo z automatu v takmer každom nákupnom centre.

V parkoviskách, alebo rovno pri vchode. Reč je o automatoch, ktoré nesú názov Greenpoint a nájdete ich vo viacerých väčších nákupných centrách, či obchodných domoch.

Predávajú sa v nich produkty s obsahom legálneho CBD, ktoré sľubujú rôzne zázračné účinky. Nájdete v nich však aj sušinu, pripravené jointy či dokonca vape perá s obsahom látky, ktorá sa označuje ako HHC-P. Na problém ako prvý upozornil Denník N

O čo však vlastne ide? „Dá sa povedať, že je to novinka z laboratória. Ide o novú látku, tzv. polosyntetický kanabinoid. Je v šedej zóne, teda sa nejedná o látku, ktorá je na zozname zakázaných psychoaktívnych látok, ktoré sú nelegálne. Jedná sa o rizikovú látku, ktorá svojou štruktúrou pripomína látku THC. Čo sa týka účinkov, sú psychoaktívne. Pôsobia na centrálny nervový systém. Pôsobia upokojujúco, ponúkajú slasti a menia náladu,“ vysvetlil Rastislav Žemlička, adiktológ zo Sanatória AT. 

Zjednodušene povedané ide o novú drogu, ktorá vyvoláva podobné pocity, ako aj nelegálna marihuana. HHC-P je však na Slovensku zatiaľ legálnou látkou.

Prečítajte si tiež:

Ako prebieha nákup

V Bratislave sa takýto automat nachádza napríklad aj v známom obchodnom dome na Kamennom námestí. A to hneď pri vstupe. Vybrali sme sa preto vyskúšať, ako jednoduché je pre deti si drogu zadovážiť. Automat síce mal skener na občiansky preukaz, ale nevyžadoval jeho použitie. 

Sortiment ponúkal rôzny – našli sme elektronické cigarety, vysušené šišky, predpripravené cigarety či dokonca vymeniteľný cartridge do vapeovacích zariadení s obsahom HHC-P. Nás najviac zaujala sušina s názvom Green Crack, ktorá sľubuje 30-percentný obsah látky HHC-P. Kúpili sme balenie, ktoré obsahuje jeden a pol gramu a sľubuje 30-percentný obsah drogy. Vyšlo nás 15 eur.

Celý nákup je veľmi jednoduchý, podobne, ako keď si z klasického automatu kupujete plechovku koly. Jedným tlačidlom spustíte nákup, navolíte číslo požadovaného produktu a zaplatíte. Môžete si dokonca vybrať aj to, či chcete platiť v hotovosti alebo kartou. 

Vrecúško s drogou na sebe nemá žiaden návod, ani zloženie. Priesvitné vrecko má len jednoduchú nálepku s názvom „Green Crack“. Uvádzajú len výrobcu a tiež, že ide o 30 % hexahydrokanabiphorol s menej ako 0,2 % obsahom THC. 

„Zberateľský predmet – produkt nie je určený na spaľovanie alebo konzumáciu! Za akékoľvek ďalšie nakladanie s produktom po jeho otvorení nenesieme žiadnu zodpovednosť. Skladujte mimo dosahu detí a mladistvých,“ píše sa na obale. 

Prečítajte si tiež:

Ako to funguje

Mladí Slováci už HHC-P objavili. Na portáli Reddit, ktorý funguje ako internetové fórum, o droge aktívne diskutujú. „Oplatia sa tie hhc vapes?“ pýta sa jeden z používateľov. „Za mňa určite hej. Vieš sa z toho aj dobre zhúliť, ak si dáš viac a 25 eur je dobrá cena,“ odpovedá mu druhý. 

K droge, ktorá účinkuje podobne ako aj nelegálna marihuana, sa tak doslova môže dostať úplne každý a aj anonymne.

„Nie je to úplná novinka, sú aj štáty, ktoré to už zakázali. Dá sa povedať, že najrizikovejšia skupina ľudí sú práve tínedžeri. Kúpiť to vedia anonymne, nepodlieha to kontrole a spúšťa to sériu rizikového správania sa. Je to podobné účinkom marihuany, ale rýchlejšie pôsobí na organizmus, je tam väčšia účinnosť,“ konštatuje Žemlička s tým, že ešte sa len zisťuje reálny dopad na organizmus, hlavne dlhodobé dopady.

Odborník však ďalej zdôrazňuje i ďalšie riziká spojené s užívaním HHC-P. Ako prvotný problém vníma už to, že človek vyhľadáva niečo, čo mu má zmeniť náladu či prežívanie.

„Inak povedané – užívateľ to ide vyskúšať a nesadne mu to. Vzhľadom na to, keď nemá negatívny postoj k drogám vo všeobecnosti, tak bude hľadať niečo, čo mu zafunguje. Droga si hľadá majiteľa, ktorého osloví a to je práve to riziko,“ uzatvára.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.