Ekologická katastrofa na Malom Dunaji pri Bratislave. V uplynulých dňoch tam uhynuli tisíce rýb

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ekologická katastrofa na Malom Dunaji pri Bratislave. V uplynulých dňoch tam uhynuli tisíce rýb. Voda je kalná a zapácha.

Prípadom sa zaoberá inšpekcia životného prostredia. Za možného vinníka označila čistiareň odpadových vôd, keď počas silnej búrky údajne unikli do rieky aj splašky. Vodári však zodpovednosť odmietajú.

Kalná voda a zápach hnijúcich mŕtvych rýb. Mimoriadna situácia na Malom Dunaji nastala ešte pred týždňom po silných prívalových dažďoch.

Na Malom Dunaji stále vidieť v hlúčikoch uhynuté ryby. Inšpekcia životného prostredia tam eviduje vyše 4200 kusov uhynutých rýb, čo je takmer šesť ton.

Nejde o prvú takúto ekologickú katastrofu, aj vlani v máji bola situácia podobná.

Prečítajte si tiež:

Rovnaký podozrivý

Inšpektori už majú aj podozrivého. Tak ako aj v minuloročnom prípade, je to podľa nich čistiareň odpadových vôd v neďalekej Vrakuni.

Kombináciou dlhotrvajúcich horúčav a potom silných prívalových dažďov čistiareň údajne nestíhala zvládnuť veľké množstvo odpadovej vody a časť z nej sa dostala do rieky.

Inšpekcia tvrdí, že Bratislavskú vodárenskú spoločnosť (BVS), ktorá čistiareň prevádzkuje, na nedostačujúcu kapacitu upozorňovala, no žiadna reakcia neprišla.

Vodári však odmietajú, že by do Malého Dunaja vypustili splašky. Pri veľkých prívalových dažďoch je podľa nich štandardné, že časť odpadovej vody jednoducho nestihnú dôkladne spracovať.

Zväčšenie kapacity by si podľa BVS vyžiadalo miliardové investície, čo je nereálne.

Prípad úhynu rýb inšpekcia naďalej vyšetruje, pričom spolupracuje aj s políciou. Udeliť môže pokutu až do výšky 165-tisíc eur.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.