Kuchár a upratovačka: Dvaja hlavní aktéri kauzy domu seniorov, riaditelia akoby neexistovali

Obvinený.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Jedného z nich sa TV Markíza podarilo vypátrať.

Kto je zodpovedný za to, čo sa dialo v dome seniorov v Bratislave? Policajti síce obvinili dvoch zamestnancov, kuchára a upratovačku, ale riaditelia akoby ani neexistovali. Práve oni pritom mali zodpovedať za to, kto v zariadení pracuje. Jedného z nich sa TV Markíza podarilo vypátrať.

Kuchár a upratovačka. Dvaja hlavní aktéri celej kauzy domu seniorov v Bratislave. Policajti ich sledovali niekoľko mesiacov. Kuchár Ivan Biháry si pred menom písal tri tituly. Vydával sa za magistra, doktora psychológie a medicíny.

"Prišiel ako lekár, bol oblečený, mal fonendoskop," hovorí bývalá zamestnankyňa Jana Šípošová. Ivan Biháry sa bráni: "Ja som nehovoril, že som lekár."

Klientom podľa obvinenia spolu s upratovačkou, ktorá mala zase status ošetrovateľky, podávali lieky, aké sa im chcelo. Len za posledných 12 mesiacov malo v zariadení zomrieť viac ako 30 ľudí. V pozornosti vyšetrovateľa je konkrétne desať mien nebohých. Policajti majú podozrenie, že ich predávkovali. Oboch aktérov vzal sudca do väzby.

Na čele domu seniorov stál riaditeľ. Od založenia sa tam vystriedali traja. "Prečo polícia si nedá predvolať pána Vlčeka a pána Havlíka? Ja som ho videl a on išiel s úsmevom oproti nám, ja som chytil také nervy, že som sa za ním chcel rozbehnúť a tresnúť mu," povedal nám ďalší bývalý zamestnanec Miroslav Didiaš.

Bývalý zamestnanec spomína posledných dvoch riaditeľov. Leopolda Vlčeka a Dominika Havlíka. Druhý v poradí tam šéfoval od marca tohto roka. A bývalému zamestnancovi vraj dlhujú niekoľko stoviek eur.

Súčasného riaditeľa domu seniorov sme hľadali na adrese trvalého bydliska. Z bytu bolo počuť kroky, ale dvere nám nikto neotváral. No štábu magazínu Reflex otvoril predchádzajúci šéf. Ten bol vo funkcii takmer dva roky.

Leopolda Vlčeka sme sa pýtali na organizáciu IRIS, ktorej bol riaditeľom. Zaujímalo nás, či vedel o tom, čo sa v dome seniorov teraz deje. Vo videu sa dozviete, ako zareagoval.

Bývalá zamestnankyňa, ktorá policajtov na nekalé praktiky v dome seniorov upozornila, nám povedala, že práve Vlček bol ten, kto chcel Bihárymu v pochybných rozhodnutiach zabrániť. Zmluvy a dohody so zamestnancami podľa ich slov síce podpisovali riaditelia, ale vraj Biháry mal od istého času plnú moc na riadenie domova seniorov.

Policajti ale zatiaľ nikoho iného okrem kuchára a upratovačky nestíhajú. Vyšetrovanie je však na začiatku. A my celý prípad budeme sledovať.

Pozrite si reportáž redaktorov TV Markíza Zuzany Ondruškovej a Ivana Mega.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dom seniorov

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.