Nicholsonová a spol. sa nateraz z volieb nestiahnu. Rozhodnutie odsunuli na neskôr

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nicholsonová a spol. sa nateraz z volieb nestiahnu. Rozhodnutie totiž strana Jablko, ktorá kandiduje na kandidátke Demokratov, posunula na neskôr. Kandidáti to teraz môžu pokojne spraviť aj deň pred voľbami, pričom si zadefinovali jedinú podmienku.

Keď sa strana Jablko spájala s Demokratmi, priniesla si so sebou aj starší záväzok. Líderka Lucia Ďuriš Nicholsonová totiž od vzniku strany tvrdila, že kvôli nim neprepadne žiaden hlas demokratického voliča v predčasných parlamentných voľbách.

Tento svoj sľub zopakovala aj začiatkom augusta s tým, že začiatkom septembra sa na základe prieskumov definitívne rozhodnú, ako budú v kampani pokračovať. Teraz svoje rozhodnutie ohľadom dátumu pozmenila.

„Toto rozhodnutie presúvame na neskôr, keďže v poslednom prieskume sme mali 4,1 percenta (prieskum od agentúry Median, pozn. red.),“ uviedla pre TVNOVINY.sk Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Druhým dychom dodáva, že Demokrati ich napokon aj viac vtiahli do kampane, ktorá sa len teraz naplno rozbieha. A na základe toho by podľa nej nebolo voči Demokratom fér, ak by teraz stiahla svojich kandidátov z predvolebného boja.  

Prečítajte si tiež:

​Odstúpiť môžu aj deň pred voľbami

Líderka strany Jablko síce už nechce zverejniť, kedy napokon padne definitívne rozhodnutie, keďže sa kampaň môže lámať v posledných dňoch, stále však garantuje, že kvôli jej kandidátom demokratické hlasy určite neprepadnú.

„Stále platí, že pre Jablko neprepadne ani jeden demokratický hlas, ale dátum nášho rozhodnutia už nezverejním,“ dodala Nicholsonová.

Zároveň zopakovala, že hranica, ktorá bude pre definitívne rozhodnutie záväzná, sú štyri percentná v prieskumoch. Ak budú mať Demokrati menej, tak pred voľbami, hoci aj deň pred nimi, kandidáti Jablka odstúpia.

Demokrati môžu ešte prekvapiť

Okrem spomínaného Medianu sa však Demokrati v ostatných prieskumoch držia skôr na úrovni dvoch až troch percent. A to už niekoľko mesiacov. Na druhej strane, práve Heger a spol. môže podľa odborníkov vo voľbách prekvapiť.

„Podľa merania druhej voľby niektorých agentúr to vyzerá na Demokratov. Platí totiž, že veľa voličov zvažuje medzi stranami a pokiaľ nebude dostatočne fungovať efekt snehovej gule pri PS, môžu to byť práve Demokrati, ktorí budú prekvapením volieb,“ podotkol politológ Radoslav Štefančík.

„Určite by som ešte neodpisoval Demokratov, ktorí majú stále potenciál na vstup do parlamentu. Dáta nám ukazujú, že je ešte mnoho nerozhodnutých voličov, ktorí sa politike a voľbám začnú venovať až v septembri,“ pridal sa analytik agentúry NMS Mikuláš Hanes.

Prečítajte si tiež:

​K moci majú bližšie opozičné strany

Odborníci vo všeobecnosti upozorňujú, že stále je značné množstvo voličov nerozhodnutých a pod tlakom vrcholiacej kampane sa ešte voličské preferencie môžu citeľne presúvať.

Vo všeobecnosti však platí, že podľa doterajších dát a trendov majú k moci bližšie strany, ktoré posledné tri roky nemali s vládnutím nič spoločné.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.