Advokát František Polák zostáva stíhaný na slobode. Rozhodol o tom Najvyšší súd

Advokát František Polák zostáva stíhaný na slobode. Rozhodol o tom Najvyšší súd
František Polák vchádza do budovy ŠTS. Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Obvinený advokát František Polák zostáva stíhaný na slobode. V stredu o tom právoplatne rozhodol senát Najvyššieho súdu (NS) SR. Advokáta obvinili z nepriamej korupcie, zadržaný bol v rámci akcie s krycím názvom Corrumpere 1. Na verejnom zasadnutí nebol prítomný zo zdravotných dôvodov.

Najvyšší súd zamietol sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) proti nevzatiu obvineného do väzby Špecializovaným trestným súdom. Rovnako ako prvostupňový súd skonštatoval dôvodnosť trestného stíhania.

Prokurátor ÚŠP navrhoval vzatie obvineného do tzv. preventívnej väzby pre obavy z pokračovania v trestnej činnosti. Podľa prokurátora je dôvodné podozrenie, že obvinený zneužíval postavenie advokáta na páchanie trestnej činnosti.

Prečítajte si tiež:

Obhajca obvineného Ján Polák navrhoval sťažnosť prokurátora zamietnuť. Stíhané skutky podľa jeho slov nemôžu zakladať dôvodnú obavu z pokračovania v trestnej činnosti.

Advokát Polák bol zadržaný v rámci policajnej akcie s krycím názvom Corrumpere 1. Trestnej činnosti sa mal v roku 2018 dopustiť v súvislosti s vybavovaním prepustenia väzobne stíhaných osôb na slobodu.

Spolu s Ľubomírom A. a Ľubomírom T. čelí Polák aj obžalobe z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu vydierania, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zločinu podplácania. Prípad sa blíži na banskobystrickom pracovisku ŠTS k záveru.

Pozrite si reportáž o prípade, ktorú sme odvysielali 27. 8. 2023:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.