Zaberie antikampaň? Kollára môže pokojne vytlačiť z parlamentu (+ vývoj preferencií)

Zaberie antikampaň? Kollára môže pokojne vytlačiť z parlamentu (+ vývoj preferencií)
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ďalšie obvinenia na adresu Borisa Kollára zo strany jeho bývalej partnerky prišlo len pár týždňov pred voľbami. On tvrdí, že ide o cielenú antikampaň. Preferencie hnutia Sme rodina už dlhodobo klesajú a vyzerá to tak, že padajú za parlament.

Borisovi Kollárovi sa tesne pred voľbami vypomsťuje nestály rodinný život. Ďalšia z jeho bývalých partneriek sa snaží presvedčiť verejnosť, že Kollár nie je príkladný otec ani partner.

Ema Ferusová vo videu tvrdí, že ju Kollár nabádal na interrupcie počas dvoch tehotenstiev a sľuboval jej, že neskôr s ňou splodí dieťa. Hovorí, že jej zničil život a ľudia by mu nemali veriť. On tvrdí, že sú to klamstvá súčasťou antikampane, ktorú podľa neho platia Zoroslav Kollár a Tomáš Rajecký s cieľom politicky ho zničiť.

Predseda parlamentu sa bráni aj právne, no či boli bývalé partnerky Kollára Barbora Richterová a Ema Ferusová naozaj podplatené, ukážu až dôkazy. Isté je, že preferencie hnutia Sme rodina padajú a je veľmi možné, že skončia za hranicami parlamentu.

Za tri roky hlboký pád

V júni 2020 merali prieskumné agentúry kollárovcom rekordné preferencie - vyše 12 percent. Mali ich ešte vyššie ako percentá, s ktorými skončili vo februárových voľbách a po ktorých sa Boris Kollár stal predsedom parlamentu a jeho strana súčasťou štvorkoalície.

V priebehu niekoľkých mesiacov sa ich popularita otriasla v základoch a prepadli sa na vyše šesť percent. Nasledovalo upokojenie situácie a ich preferencie sa pohybovali okolo šiestich až siedmich percent.

Na jar 2023 Barbora Richterová prehovorila o vzťahu s Kollárom, ktorý ju fyzicky napadol. Kollár facky priznal a hájil sa tým, že iba chránil syna. 

Necelý mesiac pred predčasnými parlamentnými voľbami sa internetom šíri ďalší príbeh, ktorý má ilustrovať, že Kollár sa k svojim partnerkám nespráva príkladne.

Kauza zastihla kollárovcov v stave, keď im prieskum agentúry FOCUS nameral 5,1 percenta hlasov.

Jakub Hankovský z agentúry IPSOS pre TVNOVINY.SK hovorí, že po každej kauze Borisa Kollára zaznamenali odliv voličov. Nikdy sa už v plnom počte nevrátili späť. Narušený imidž vzorného otca prekáža najmä ženám, o ktoré v prieskumoch prichádza.

Predpokladá preto, že podobný efekt nastane aj po poslednej kauze. „V ďalšom prieskume sa Sme rodina môže pokojne pohybovať pod hranicou päť percent,“ konštatuje Hankovský.

Šéf agentúry AKO Václav Hřích je opatrnejší. Myslí si, že kauza s Ferusovou je podobná tej s Richterovou a voličov, ktorí sú na tieto témy citliví, už od Kollára odišli.

Je možné, že jadru voličov Sme rodina ďalšia kauza nebude prekážať natoľko, aby siahli po inej strane. Hřích dodáva, že Kollár už prišiel do politiky s imidžom „bonvivána a celebrity“.

Podľa Hřícha sú dnes v ohrození všetky strany okrem prvých troch z prieskumov, teda Smer, Progresívne Slovensko a Hlas.

Prečítajte si tiež:

Ich neúspech nepomôže výrazne nikomu

Ak by sa aj kollárovci úplne prepadli, výrazne to nepomôže žiadnej strane. Voliči Sme rodina sú v otázke druhej voľby veľmi rôznorodí. Prieniky majú najmä s Hlasom, OĽANO, PS a Smerom.

„Sme rodina je niekde uprostred a zo všetkého majú trochu. Je to aj prozápadná, aj prosociálna strana, sú aj proti zmenám v justícii. Dokážu ulahodiť širokému spektru voličov,“ hovorí Hankovský.

Kollárovci sa snažia v kampani upozorňovať najmä na sociálne témy a pomoc rodinám.

„Najviac by si asi ukoristili v Hlase, ale nie veľmi výrazne. Ich rozpad nepomôže výrazne jednej strane, ale rozleje sa to,“ dodáva šéf agentúry IPSOS. Tento trend potvrdzujú aj dáta z agentúry AKO.

Podľa Hankovského bude teraz zaujímavé sledovať, akú stratégiu zvolia v hnutí Sme rodina.

Hovorí, že prieskumy potvrdili, že ich popularita klesá, keď nie je Kollár viditeľný na verejnosti, ako sa to stalo napríklad po nehode, po ktorej musel byť hospitalizovaný a bol mimo parlamentu.

Nebolo by preto podľa odborníka rozumné, keby sa strana snažila prezentovať napríklad cez Milana Krajniaka alebo iné osobnosti v hnutí.

Kollár bude teda musieť posledné týždne pred voľbami vysvetľovať svoje správanie a obhajovať sa. Ostatné témy vrátane tých sociálnych zrejme zaniknú.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.