FOTO a VIDEO: V USA predstavili prvú stíhačku F-16 so slovenským znakom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V USA predstavili prvú stíhačku F-16 Block 70 so slovenským znakom. Jeho zalietavanie sa očakáva v priebehu novembra tohto roku, objednaných je aj ďalších 13 lietadiel.  

​Nové lietadlo ministrovi obrany predstavili v stredu (6. 9.) vo fabrike spoločnosti Lockheed Martin v americkom meste Greenville v Južnej Karolíne. Stíhačku si boli prezrieť aj slovenskí piloti, informovalo o tom Ministerstvo obrany SR.

Slovensko sa dodaním stíhacích lietadiel F-16 stane prvou európskou krajinou, ktorá bude disponovať touto najnovšou verziou Fighting Falcon. 

Prečítajte si tiež:

​„Som veľmi rád, že som mal príležitosť vidieť prvé stíhacie lietadlo, ktoré posunie vzdušné sily o generácie vpred a spolu s ním aj našu obranyschopnosť. Okrem toho, že ide o najväčší investičný projekt SR v oblasti modernizácie našich ozbrojených síl, ide tiež o príležitosť na prehĺbenie strategického partnerstva,“ uviedol minister obrany Martin Sklenár.

Prvé dve vyrobené lietadlá by mali byť využité na výcvik slovenských technikov v USA. „Stíhacie lietadlá F-16 tak budú podľa aktuálnej dohody postupne dodávané na Slovensko od druhého kvartálu budúceho roka,“ spresnil generálny riaditeľ sekcie modernizácie ministerstva obrany a národný riaditeľ pre vyzbrojovanie Michal Homza.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 21. 8. 2023 o tom, že ukrajinský líder Volodymyr Zelenskyj vyloboval v Holandsku a Dánsku dodávky stíhačiek F-16:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Armáda

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.