Súdny proces s príbuzným exministra hospodárstva Žigu odročili na október

Na snímke obžalovaný Štefan Žiga prichádza na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.
Štefan Žiga Zdroj: TASR/Ondrej Hercegh

Hlavné pojednávanie v korupčnej kauze obžalovaného podnikateľa Štefana Žigu odročili na 23. októbra. Cez telemost by mal doobeda vypovedať svedok Marián Kučerka. Predvolaný bude aj kľúčový svedok prípadu, exšéf finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernard Slobodník. V piatok o tom informoval samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku.

Slobodník mal opätovne vypovedať už na piatkovom hlavnom pojednávaní, ale obhajoba namietala, že sa nemala čas vopred oboznámiť s navrhovaným dôkazom prokuratúry. „Obhajoba to nepochybne považuje za porušenie práva na obhajobu,“ zdôraznil advokát obžalovaného Sergej Romža. Samosudca sa napokon rozhodol preložiť výsluch Slobodníka a vykonanie nového dôkazu na október.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus to považuje za obštrukciu zo strany obhajoby. „Došlo zrejme k pochybeniu súdnej kancelárie, ktorá jej vopred nedoručila návrh. Myslím si, že návrh je veľmi stručný a poskytnutý čas mal obhajobe postačovať,“ podotkol.

Prečítajte si tiež:

Obhajoba navrhuje aj ďalšie vykonanie dôkazov v podobe opätovného výsluchu dvoch svedkov a prehratia zvukového záznamu i tzv. screenshotu komunikácie medzi Petrom Petrovom a Bernardom Slobodníkom. O návrhoch na doplnenie dokazovania rozhodne sudca.

Obžalobu na Štefana Žigu podali pre podozrenie z podplácania Slobodníka, ku ktorému malo prichádzať v období rokov 2016 až 2020. Ide najmä o skutky nadväzujúce na kauzu Valčeky. Celkovo mal Štefan Žiga podľa obžaloby odovzdať Slobodníkovi minimálne 85.000 eur.

Protihodnotou za úplatky malo byť zabezpečenie beztrestnosti či informácií o trestných konaniach. Obžalovaný, ktorý má byť v príbuzenskom vzťahu s exministrom hospodárstva a súčasným nezaradeným poslancom Národnej rady SR Petrom Žigom, vinu odmieta.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 10. 1. 2023. Príbuzný bývalého ministra hospodárstva sa postavil pred súd:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.