Domáce

Stále horšie a horšie

Peniaze
Zdroj: Shutterstock.com

Žeby to celé prasklo už tento rok?

Ani prvý májový pondelok nepriniesol dobré správy z kľúčovej svetovej ekonomiky - Číny.

Aktivita v tamojšom priemyselnom sektore v apríli poklesla už štvrtý mesiac po sebe. Potvrdili to najnovšie zistenia banky HSBC, podľa ktorej sa síce v apríli index nákupných manažérov zvýšil na 48,1 bodu oproti marcovým 48 bodom, ale ostal pod hranicou 50 bodov, ktoré oddeľujú rast od poklesu.

V apríli sa znížila produkcia výrobného sektora rovnako ako nové objednávky, aj keď tempo poklesu sa v oboch prípadoch spomalilo. Dôvodom je predovšetkým slabý domáci dopyt. Firmy v sektore znížili zamestnanosť už šiesty mesiac po sebe.

Európa zatiaľ v pohode. Dokedy?

Dianie v Číne zatiaľ nemá výraznejší dopad na Európsku úniu, hoci práve ázijská krajina zabezpečuje do veľkej miery napríklad rast nemeckých automobiliek.

Aktuálne sa darí napríklad aj Talianom. Index nákupných manažérov vzrástol v apríli na 54 bodov z marcovej úrovne 52,4 bodu.

V celej eurozóne index stúpol na 53,4 bodu z 53 bodov v marci.

Otázne je, dokedy?

"Podľa ekonomického výhľadu sa síce zdá, že situácia v Španielsku, Portugalsku aj Grécku sa bude zlepšovať, ale v skutočnosti ide o presun problémov krajín "Južanského klubu" na Francúzsko a onedlho i Nemecko, ktoré sa pravdepodobne koncom roka priblíži recesii. Francúzsko aj Nemecko budú taktiež zrejme trpieť klesajúcim vývozom, najmä luxusného tovaru, pretože ochladzuje ázijský rast," varuje Saxo Bank.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.
PEKING/ TASR, SITA, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.