Domáce

Na eurovoľby nemusíte byť doma. Voliť však môžete na preukaz

Voľby do európskeho parlamentu - ilustračná snímka
Zdroj: Informačná kancelária EP na Slovensku

Stačí si ho vybaviť na úrade do 22. mája.

Minulý týždeň sa naše schránky zaplnili kandidátmi do eurovolieb. A to znamená, že sa voľby do Európskeho parlamentu nezadržateľne blížia. A bez problémov si už môžete vybaviť aj voličský preukaz.

Telefonicky, e-mailom, poštou, alebo osobne. Voličský preukaz si môžete vybaviť, ako vám to najlepšie vyhovuje. „Voličské preukazy môžu vydávať obce do 22. mája, teda dav dni pred voľbami," povedala zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová.

Zdroj: Informačná kancelária EP na Slovensku

Pre voličov má dve odporúčania. Prvé, nenechávajte si vybavovanie preukazu na poslednú chvíľu., pretože môže stať, že im ho doručia poštou až po voľbách.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu

Druhé - ak si preukaz vybavíte, nesmiete ho stratiť. Strata tohto dokumentu znamená stratu volebného práva. Voličský preukaz sa vydáva iba raz.

S preukazom sa dá voliť v ktorejkoľvek volebnej miestnosti na Slovensku, vrátane aj tej vlastnej, ak napokon v deň volieb ostanete doma.

Ak ste si v schránke ešte nenašli, tak si určite v najbližších dňoch nájdete zoznam všetkých kandidátov.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku v sobotu 24. mája od 7.00 do 22.00 h. Na Slovensku pôjde o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009. Slovensko v EP zastupuje 13 poslancov.

Eurovoľby u nás charakterizovala nízka volebná účasť, v roku 2009 prišlo k urnám 19,64 percenta oprávnených voličov a v roku 2004 16,96 percenta. V oboch prípadoch to bolo najmenej zo všetkých členských krajín EÚ.BRATISLAVA/ Martin Töröková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.