Prečo zubárom toľko platíme, keď majú zmluvu s poisťovňou? Tu je odpoveď

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

K zubárovi s plnou peňaženku alebo rovno s bankomatovou kartou. Doma sa potom rozčuľujeme, prečo toľko pýtajú, keď majú aj zmluvu s poisťovňou. Úhrada z verejného zdravotného poistenia však u nich funguje inak.

Ivana začala mať koncom minulého roka ťažkosti a ťahajú sa s ňou až dodnes. U zubára nechala doteraz stovky eur. „Nebolo to nič špeciálne. Koreňové kanáliky, bežné ošetrenia, neboli to zubné náhrady,“ hovorí. 

Doplatky u stomatológa vedia zaťažiť rodinný rozpočet. Podľa prieskumu až 76 % Slovákov vytiahlo práve u nich peňaženku. Koľko nakoniec necháme u zubára, ale závisí od toho, či výkon hradí poisťovňa plne, čiastočne, alebo vôbec. Svoje robia aj náklady ambulancie. 

„Čo každá poisťovňa prepláca, sú preventívne prehliadky, bežná extrakcia zuba, a pohotovosti," hovorí Neda Markovská, hlavná odborníčka MZ SR pre zubné lekárstvo. 

Keď máme preventívnu prehliadku aj u všeobecného lekára a spĺňame ďalšie podmienky, od poisťovní môžeme čerpať benefity a časť peňazí sa nám môže vrátiť. Pri ťažkostiach je to ale zväčša omrvinka výdavkov. 

Prieskum ukázal, ako hlboko si Slováci musia v priemere siahnuť do vrecka. U zubára táto suma predstavuje 187 eur a to vrátane dentálnej hygieny.

Nie každý si však zubára môže dovoliť.  

„Sú zraniteľné skupiny ľudí, ktoré si ani zub nepôjdu dať vytiahnuť. My by sme privítali možnosť pripoistenia alebo sanovania tých skupín, aby sa dostali na ošetrenie,“ tvrdí Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR. 

Čo výkon, to iný doplatok. Odborníci vysvetľujú, prečo to tak je. 

Ľudia majú pocit, že je výplň ako výplň, ale nie je to vôbec pravda. Výplň môžem urobiť od najjednoduchšieho materiálu cez nadštandardný. Tie ceny môžu byť diametrálne odlišné,“ dodáva Igor Moravčík, prezident Slovenskej komory zubných lekárov.   

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti