Štát chce ušetriť na talentovaných deťoch. Uvažuje sa o zrušení niektorých školských olympiád

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Štát chce ušetriť na talentovaných deťoch. Ministerstvo školstva uvažuje o tom, že zruší niektoré školské olympiády. Napríklad z dejepisu alebo biológie. Balík peňazí, ktorý riaditelia potrebujú na usporiadanie súťaže, sa nemenil pätnásť rokov. A často na ne prispievajú aj rodičia.  

Predsedovia celoštátnych komisií dostali ešte v auguste mail, v ktorom im oznamujú, že v záujme úsporných opatrení žiadajú o súhlas s nerealizovaním celoštátnych kôl olympiád.

„Systém olympiád a súťaží je dlhodobo poddimenzovaný. Tie financie, ktoré sú na to vyčlenené, nepokrývajú náklady, ktoré na to máme,“ tvrdí riaditeľ odboru podpory neformálneho vzdelávania Národného inštitútu vzdelávania a mládeže Tomáš Horváth.

Prečítajte si tiež:

Vo vybraných ročníkoch

Zrušiť plánujú biologickú, geografickú a dejepisnú olympiádu či olympiády v anglickom, nemeckom, francúzskom, ale aj slovenskom jazyku. Všetko len vo vybraných ročníkoch.

Zdroj: TV Markíza

Predsedovia komisií považujú tento krok za nezmyselný.

„Je to to najzásadnejšie, a to dokázať na celoslovenskej úrovni, že viem tú geografiu a aj iné predmety. Stratia motiváciu, stratia možnosť stretnúť sa s inými šikovnými študentmi. A to je cesta k úpadku,“ myslí si predseda Slovenskej komisie Geografickej olympiády Ladislav Tolmáči.

Podľa riaditeľa bratislavskej základnej školy majú práve dané olympiády žiaci radi. 

„Keď si človek pozrie tie olympiády, ktorým zvoní ten umieračik, tak sú to tie olympiády, ktoré majú deti radi. Radi sa v nich ukazujú a potom im to pomôže v prijímačkách na strednú školu. Pretože každý diplom je bod k lepším výsledkom,“ približuje riaditeľ ZŠ P. Marcelyho v Bratislave Gabriel Kalna.

Prečítajte si tiež:

Nikoho nechcú vylúčiť

Ak ministerstvo školstva zruší celoslovenské kolá olympiád, riaditelia nebudú mať dôvod organizovať nižšie súťaže, teda školské kolá. Deti totiž nikam nepostúpia a tak stratia motiváciu sa súťaže zúčastniť.

Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý patrí pod ministerstvo školstva a ktorý celoštátne olympiády organizuje, hovorí, že nejde o rušenie olympiád. Vraj len hľadajú ich efektívne zabezpečenie.

„My sme nevybrali kategórie, ktoré zrušíme, ale kategórie, ktoré na základe parametrov, sa nám zdali, že majú najmenší dopad. Nikoho by sme nevylúčili, iba by sme oddialili možnosť zúčastniť sa niektorých kôl,“ hovorí riaditeľ odboru podpory neformálneho vzdelávania Tomáš Horváth.

Pedagógovia, ktorí s talentovanými deťmi pracujú, hovoria, že organizácia olympiády je zanedbateľná položka.

„Čo sa týka sumy, ktorá bola za olympiádu, záleží od toho, či je to regionálne, okresné alebo krajské kolo. Je to od 350 do 1000 eur,“ hovorí riaditeľ základnej školy v Bratislave Kalna.

Národný inštitút ešte bude o riešení s predsedami komisií diskutovať na konci septembra.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.