Spor s prezidentkou označil Žilinka za účelový. Tomuto divadlu sme mohli predísť, tvrdí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka vyhlásil, že bude plne rešpektovať rozhodnutie Ústavného súdu SR v súvislosti s podaním prezidentky Zuzany Čaputovej.

Na ten sa hlava štátu obrátila preto, že jej Žilinka odmietol poskytnúť rozhodnutia generálnej prokuratúry podľa paragrafu 363. Požadovala všetky, ktorým podľa spomínaného paragrafu vyhovel aj nevyhovel.

Celý spor Žilinka označil za účelový.

„Som toho názoru, že ten návrh je účelový a spor o výklad ustanovení ústavy bol umelo vytvorený. Toto umelé vytvorenie stavu je len pokračovaním dlhodobého tlaku, spochybňovania, diskreditovania, aj keď len tak po kvapkách, osoby generálneho prokurátora,“ uviedol Žilinka.

Prečítajte si tiež:

​Snahy o stretnutie

Žilinka hovorí, že od neho prezidentka v marci žiadala všetky rozhodnutia, ktorými vyhoveli návrhom obvinených na zrušenie právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní. Pokračuje, že žiadala aj všetky upovedomenia, ktorými nevyhoveli návrhom na tento inštitút.

Generálny prokurátor jej v apríli odpísal, že žiadosti nevyhovie. „Pani prezidentka nie je orgánom činným v trestnom konaní. Generálny prokurátor nie je zodpovedný prezidentovi, ale Národnej rade SR,“ argumentoval Žilinka.

Následne sa však podľa vlastných slov snažil o stretnutie s prezidentkou.

„Po doručení žiadosti som ju mojim listom výslovne požiadal o osobné prijatie. Na tento list mi z kancelárie prezidenta Slovenskej republiky neprišla ani formálna odpoveď,“ skonštatoval Žilinka. „Ja som tam nechcel prísť a rozprávať sa o počasí. Chcel som jej vyjadriť naše stanovisko,“ dodal generálny prokurátor.

Tvrdí, že potom pozval prezidentku na návštevu prokuratúry. „Aj táto snaha ostala bez odozvy,“ povedal Žilinka.

„Mohli sme predísť tomuto divadlu. Nie je to nič iné, iba hra,“ povedal na tlačovej konferencii. Domnieva sa, že ho prezidentka zatiahla do predvolebného súboja.

Generálny prokurátor uviedol, že nebude polemizovať o tom, či má prezidentka pravdu. Plne bude rešpektovať rozhodnutie Ústavného súdu SR.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti