Nedávne bitky môžu podľa odborníka odradiť veľa voličov. Prezradil, ktorým stranám to môže pomôcť

Richard Glück päsťou udrel Igora Matoviča.
Richard Glück päsťou udrel Igora Matoviča. Zdroj: facebook/OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti

Do predčasných parlamentných volieb zostávajú už len posledné dni. Kandidáti sa okrem iného zviditeľňujú aj konfliktmi a bitkami. Tie podľa odborníka zavážili natoľko, že polarizácia spoločnosti je na svojom vrchole, čo môže podľa neho viesť k nechuti ísť voliť. Respondent podčiarkuje, že pre niektoré strany to môže byť vodou na mlyn.

Do predčasných parlamentných volieb zostávajú necelé dva týždne a kandidáti do NR SR venujú všetku svoju energiu tomu, aby bol z toho 30. septembra čo najlepší výsledok.

Súdiac podľa ostatných dní sa k tomu neštítia dopracovať všelijakými spôsobmi vrátane toho, čoho sme doteraz neboli svedkami. Len za uplynulý týždeň Slovensko obleteli zábery troch bitiek, v ktorých hlavnými protagonistami boli práve osoby z kandidátnych listín.

Najskôr spôsobil ošiaľ konflikt bývalého premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) s exministrom vnútra za Smer Roberta Kaliňáka, ktorý sa odohral počas tlačovej besedy súčasného lídra prieskumov. Kaliňákovi pri tejto roztržke sekundoval ďalší adept na poslanecké kreslo za Smer Richard Glück. Ten Matoviča dvakrát udrel.

Následne vyplávali na povrch správy o tom, že sa na konci augusta na jednej obecnej akcii pobil kandidát SaS Miroslav Martinka.

Najnovšie sa takto zviditeľnil Tomáš Holkovič, kandidát Matovičovho hnutia. Ten päsťou zaútočil na muža, ktorý ho mal viackrát opľuť.

Bezprostredne po prvom konflikte sa našli viacerí, ktorí odsúdili takéto konanie, tobôž ak ide o bývalých vládnych činiteľov. Naopak, mnohí považovali takéto konanie za úsmevné a nepripisujú mu veľkú dôležitosť.

Prečítajte si tiež:

Panické správanie

Podľa politológa Radoslava Štefančíka to svedčí o mimoriadnom suteréne správania našich politikov.

„Zároveň to vypovedá o mimoriadnej polarizácii slovenskej spoločnosti, ktorú polarizujú práve neslušní politici. V každom prípade platí, že úroveň polarizácie dosahuje v týchto dňoch svoj absolútny vrchol,“ povedal na úvod pre TVNOVINY.sk.

Ako dodáva, v prípade Igora Matoviča to vníma ako prejav panického správania.

„Prieskumy totiž ukazujú, že koalícia OĽaNO a priatelia sa nemusí dostať do parlamentu, čo by bola absolútna prehra nielen strany, ale v prvom rade Matoviča ako jednotlivca,“ uvádza Štefančík s dôvetkom, že to by bol dostatočný dôvod na Matovičov definitívny odchod z politiky.

Prečítajte si tiež:

Bude prehlbovať polarizáciu

Odborník však zároveň kvituje, že víťazné hnutie spred troch rokov urobilo s Holkovičom rázny krok. „Je dobré, že OĽaNO stiahlo násilníka zo svojej kandidátky,“ dodal Štefančík.

V ostrom kontraste je však jeho názor na rozhodnutie strany Roberta Fica.

„Škandalózne je, že Smer sa postavil za oboch svojich násilníkov a nechal ich na kandidátke. Znamená to, že Smer nemá vôbec záujem o kultivovanie politického diskurzu a naďalej bude prehlbovať polarizáciu slovenskej spoločnosti,“ domnieva sa.

Ako na záver podčiarkol, vyššie spomenuté výstupy môžu viesť k ešte väčšej frustrácii voličov.

„Mnohí môžu 30. septembra zostať doma. Toto však pomôže tým stranám, ktoré majú pevné a stabilné jadro voličov, ktorí chodia voliť svoju stranu za každých okolností,“ uzavrel Štefančík.

Na potýčky politikov sme sa pozreli aj v reportáži v Televíznych novinách:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti