Ide len o vyriešenie sporných otázok bez ohľadu na osobu generálneho prokurátora, reaguje prezidentka

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prezidentka sa k téme využívania paragrafu 363 vždy stavala vecne a odborne. K možnosti podania disciplinárneho návrhu na generálneho prokurátora sa vyjadrovala iba v spojitosti s otázkami novinárov, reagoval hovorca prezidentky Martin Strižinec v súvislosti s vyhláseniami Generálneho prokurátora Maroša Žilinku o účelovosti sporu.

Dodáva, že prezidentka sa obrátila na Ústavný súd SR s cieľom vyriešenia sporných ústavnoprávnych otázok. „Bez ohľadu na osobu prokurátora,“ konštatoval v stanovisku s tým, že išlo o výklad ústavy platný voči všetkým občanom.

Prečítajte si tiež:

„Tento postup môže byť nápomocný aj pre samotnú činnosť generálneho prokurátora, a preto slová Maroša Žilinku o dlhodobom zneisťovaní verejnosti o zákonnosti jeho postupu zo strany prezidentky nemajú s realitou nič spoločné,“ uviedol Strižinec.

V prípade aktuálneho podania na Ústavný súd malo ísť predovšetkým o vyriešenie spornej otázky, a to či môže generálny prokurátor odmietnuť prezidentke poskytnúť svoje rozhodnutia pre výkon jej právomoci.

„Napriek zjavne osobnej rovine zo strany generálneho prokurátora sa prezidentka k mnohým výzvam na podanie disciplinárneho návrhu stavia vecne a bez argumentov tomuto tlaku nepodľahla,“ povedal s tým, že prezidentka akýkoľvek záujem o živé kauzy dôrazne odmieta.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.