Vypadnutie OĽANO aj Sme rodina z parlamentu môže Ficovi aj Šimečkovi uľahčiť skladanie koalície

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Obyčajní a kollárovci dlhodobo lavírujú na hranici zvoliteľnosti. Igor Matovič si skomplikoval situáciu tým, že vstúpil do koalície, s ktorou potrebuje získať sedem percent. Borisovi Kollárovi zasa lámu krk jeho kauzy s expartnerkami. Pozreli sme sa, ako by boli sily rozložené v parlamente v prípade, že tieto dve strany postúpia do národnej rady, aj v prípade, že nedosiahnu potrebné kvórum.

Dva týždne do volieb prieskumy ukazujú, že situácia sa mnohým výrazne komplikuje. Septembrové preferencie politických strán posielajú OĽANO a prvýkrát aj Sme rodina za brány parlamentu.

Prepadnúť by mohlo až 20 percent odovzdaných hlasov. To pomáha najmä víťazovi. Ten je zatiaľ v každom prieskume Smer, no Progresívne Slovensko rozdiel dobieha.

Ak nedôjde k žiadnemu nečakanému zvratu, Smer alebo PS budú strany, ktoré si môžu uchmatnúť mandáty od prepadnutých strán. A to môže ovplyvniť aj ich schopnosti vytvoriť väčšinu a chopiť sa vlády.

Prečítajte si tiež:

Bez OĽANO a Sme rodina bude situácia jednoduchšia pre všetkých

Agentúra FOCUS vypočítala, ako by mandáty dopadli aj v prípade, že by sa OĽANO a Sme rodina dostali do parlamentu. Situáciu by to značne komplikovalo obom táborom.

Pozrime sa najprv na scenár, keby voľby dopadli podľa aktuálneho prieskumu, a teda bez Obyčajných a bez kollárovcov.

V takom prípade by mali strany takéto rozloženie mandátov: Smer 37, Progresívne Slovensko 33, Hlas 29, Republika 16, SNS 13, KDH 12 a SaS 10.

Smer by vytvoril pohodlnú väčšinu s Hlasom a SNS. Mali by dokopy 79 poslancov v parlamente.

Na druhej strane, keby vládu skladal Michal Šimečka, na väčšinu by potreboval Hlas, KDH a SaS. Spolu by mali 84 poslancov. Otázne však je, či takáto koalícia má nádej na úspech. KDH sa vyhraňuje voči progresívnej agende najmä v oblasti práv LGBTI+.

Rovnako kriticky sa stavia k spolupráci s PS a SaS aj Peter Pellegrini.

V druhom scenári by už Ficovi nestačili iba Hlas a SNS

Druhý scenár, v ktorom by sa Obyčajní a kollárovci dostali do parlamentu, by zamiešal karty a sťažil cestu k vládnutiu všetkým.

V takom prípade by podľa agentúry FOCUS boli mandáty nasledovné: Smer 32, Progresívne Slovensko 28, Hlas 25, Republika 14, OĽANO 12, SNS 11, KDH 11, SaS 9 a Sme rodina 8.

Keby skladal vládu Fico, nestačil by mu Hlas a SNS. Dokopy by mali len 68 poslancov. Aj keby sa pridal Boris Kollár, ktorý však spoluprácu so Smerom vylučuje, mali by len 76 poslancov. Jediná možnosť v tomto prípade by bolo vládnuť aj s Republikou, s ktorou má zasa problém Hlas.

Ak by poverenie získal Šimečka, v takomto prípade by musel prizvať k rokovaciemu stolu Hlas, KDH, SaS a Sme rodina. Mali by 81 poslancov. S Igorom Matovičom by rátať nemohli, keďže ten jasne vylučuje zo spolupráce Hlas.

Sociológ a šéf agentúry FOCUS Martin Slosiarik komentuje, že v každom prípade by vznikla hodnotovo rôznorodá koalícia.

Pozrite si v priloženom videu kompletné výsledky prieskumu agentúry FOCUS:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti