Akcia Vírus. NAKA zadržala 17 ľudí aj podnikateľa Gučíka, exšéf vojenských tajných Balciar je stále na slobode

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahovala od skorého rána (19. 9.) na viacerých miestach na Slovensku pre podozrenia z rozkrádania verejných financií vo vojenskom spravodajstve. Ako prvý o tom informoval Startitup.sk.

Známe mená

Elitní policajti počas akcie Vírus zadržali 17 ľudí, 13 obvinili, štyria sú podozriví. Potvrdil to policajný prezident Štefan Hamran. Uviedol, že polícia zdokumentovala škodu za viac ako 74 miliónov eur.

Pri masívnej akcii zadržali bývalého herca, podnikateľa a exriaditeľa spravodajskej televízie Michala Gučíka. Obvinili exriaditeľa vojenských tajných Jána Balciara, ktorý momentálne zadržaný nie je. „Polícia robí opatrenia k jeho zadržaniu,“ spresnil Hamran.

Medzi zadržanými je aj exšéf Vojenského obranného spravodajstva Ľubomír Skuhra a bývalý prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút.

Na snímke obvinení a zadržaní počas akcie NAKA Vírus.
Akcia Vírus. Zdroj: TV Markíza

​Exšéfa vojenských tajných preslávil rozsiahly majetok

Ján Balciar sa preslávil najmä svojím rozsiahlym majetkom - 15 apartmánov na Táľoch, novostavba chaty priamo v národnom parku, ďalší dom a pozemok v Nízkych Tatrách, dve nehnuteľnosti v Rimavskej Sobote a luxusný apartmán v chorvátskom Sukošane mali spolu hodnotu vyše tri milióny eur, teda oveľa viac, ako si mohol dlhoročný zamestnanec tajných služieb a policajného zboru dovoliť. Na nezrovnalosti medzi lukratívnymi majetkami a prijímami Jána Balciara upozornili Aktuality ešte v marci v roku 2019.

Prečítajte si tiež:

​Ľubomír Skuhra šéfoval Vojenskému spravodajstvu viac ako tri roky. V tom čase sa objavili informácie o jeho tunelovaní. Po vražde novinára Jána Kuciaka polícia zistila, že si Marian Kočner písal správy aj so Skuhrom, píšu Aktuality.

Podnikateľ Michal Gučík bol v minulosti riaditeľom spravodajskej televízie TA3. Pred kandidatúrou Maroša Žilinku na post generálneho prokurátora vyšlo najavo, že Gučík je jeho osobným priateľom.

Žilinka po zvolení do funkcie uviedol, že sa už nestretávajú. „Aj sám Gučík ma o to požiadal, lebo mi nechce ubližovať,“ skonštatoval v tom čase Žilinka.

Naď: Konečne prichádza spravodlivosť

K akcii Vírus sa vyjadril aj exminister obrany Jaroslav Naď (Demokrati), ktorý tvrdí, že mnohé veci boli dovyšetrované práve v období, keď bol vo funkcii a spolupracovali s políciou.

Naď dúfa, že sa podarí vyšetriť aj ďalšie kauzy, ktoré sa týkajú bývalého šéfa Vojenského spravodajstva Jána Balciara. Zároveň dodal, že tunelovanie, zneužívanie moci a vyhrážanie sa vo Vojenskom spravodajstve bolo verejne známe.

„Sú tam aj ďalšie známe osoby s prepojením na Martina Glváča,“ uviedol exminister obrany.

„Zjednodušene povedané, ide o nákup a predaj,“ spresnil. Podľa jeho informácií je to veľmi dobre zdokumentované.

„Ja som verejne upozorňoval na to, čo sa dialo vo vojenskom spravodajstve. Konečne prichádza spravodlivosť,“ dodal exminister obrany.

Tunelovanie sa podľa Naďa dialo za čias vlády Smeru-SD, ale aj SNS.

Exminister Gajdoš: Ja sa k tomu určite vyjadrovať nebudem

TV Markíza sa podarilo skontaktovať s bývalým ministrom obrany Petrom Gajdošom, ktorý viedol rezort od marca 2016 a bol nominantom Slovenskej národnej strany (SNS). Do reči mu veľmi nebolo. 

„Nenatáčajte ma teraz, ja mám svoje súkromie, ja už nie som minister. Orgány činné v trestnom konaní musia konať, ja sa k tomu teraz určite vyjadrovať nebudem,“ uviedol Gajdoš.

Pozrite si video:

Fico: Cieľom aktivít prokuratúry a NAKA je vstúpiť do predvolebnej kampane

Cieľom aktivít Špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) je vstúpiť do predvolebnej kampane a poškodiť opozícii. Uviedol predseda Smeru-SD Robert Fico.

Tlačovú konferenciu Štefana Hamrana k prípadu považuje Fico za politickú. „Táto vec je dva roky stará, prečo bolo treba robiť tlačovú konferenciu deväť dní pred voľbami a útočiť na opozíciu. Prečo sa to nemohlo robiť 1. októbra po parlamentných voľbách,“ skonštatoval.

Fico to považuje za zneužitie prostriedkov trestného práva na mobilizáciu proti opozícii. Ide podľa neho o mimoriadne citlivý prípad fungovania spravodajských služieb z minulosti. „Netuším, o čom to je,“ poznamenal.

Pozrite si záznam z tlačovej besedy (19. 9.) prezidenta policajného zboru Štefana Hamrana:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti