Korupcia na vojenskom spravodajstve za čias Glváča a Gajdoša: Obvinení si mali z ukradnutých kúpiť aj whisky za 26-tisíc

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahuje od skorého rána (19. 9.) na viacerých miestach na Slovensku. Pri akcii s názvom Vírus vyšetrujú podozrenia z rozkrádania verejných financií vo vojenskom spravodajstve.

Bližšie informácie poskytol policajný prezident Štefan Hamran, prvý viceprezident Policajného zboru Branko Kišš, riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko a prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa. Priblížili, ako malo ku korupcii dôjsť.

Prečítajte si tiež:

Škoda vo výške 74 miliónov eur

Hamran vyhlásil, že kauza je mimoriadne vážna. Priblížil, že polícia vyšetruje podozrenia z predraženia obranných technológií, ktoré vojenské spravodajstvo nakupovalo v rokoch 2013 až 2020. Celková škoda sa mala vyšplhať na 74 miliónov.

Rezort obrany v tomto období viedli Martin Glváč (Smer) a Peter Gajdoš (SNS).

Polícia obvinila bývalých vojenských tajných Ľubomíra Skuhru, Jána Balciara, tiež Daniela J., Tomáša S., podnikateľa Michala Gučíka, Edmunda P. aj bývalého prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja Martina Kohúta.

Celkovo zadržali 17 ľudí. Vzniesli obvinenie 16 fyzickým osobám a dvom právnickým osobám. Aktuálne je zadržaných 17 osôb, z ktorých je 13 obvinených a štyria sú podozriví. Dvaja sú v zahraničí a nezastihli ani Jána Balciara.

Na snímke obvinení a zadržaní počas akcie NAKA Vírus.
Akcia Vírus. Zdroj: TV Markíza

Vinia ich z korupcie aj z legalizácie výnosu z trestnej činnosti.

Prokurátor Repa priblížil, aj ako mala korupcia prebiehať. Spoločnosť, ktorá obchodovala s vojenskými tajnými, sa zapojila do nákupu a štát jej vopred zaplatil 200 miliónov eur. 

Samotný nákup však stál menej, ale rozdiel sa štátu nevrátil, ale ostal na súkromných bankových účtoch alebo v samotnej firme. Škoda mala byť vo výške 74 miliónov eur.

Šéf polície upozornil, že pri policajných zásahoch bolo medzi zaistenými predmetmi niekoľko nehnuteľností, finančné hotovosti vo viacerých bankách v miliónových sumách, obchodné podiely, ale napríklad aj fľašu z limitovanej série škótskej whiskey v hodnote 26-tisíc eur. 

Prečítajte si tiež:

Očakávajú, že sa Balciar prihlási sám

Balciar zadržaný nie je. Hamran však očakáva, že sa sám spojí s políciou a bude vypovedať.

Celé nákupy prebehli v utajenom režime a teda mimo verejného obstarávania. Hamran tiež dodal, že aj NKÚ konštatovalo, že vo vojenskom spravodajstve nefungujú kontrolné mechanizmy.

Majetky bývalého šéfa vojenského spravodajstva Jána Balciara vzbudzovali podozrenia už v minulosti. Vlastní viac ako 20 nehnuteľností vrátane apartmánov v Nízkych Tatrách.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti