Meteorológovia vydali ďalšiu predpoveď na najbližšie mesiace. El Niño potrvá minimálne do marca

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Meteorológovia vydali ďalšiu predpoveď na nadchádzajúcu zimu a rok 2024. Jav El Niño bude podľa nich výrazne ovplyvňovať počasie a prinesie aj extrémne výkyvy.

Podľa predpovede amerických klimatológov a meteorológov bude El Niño trvať minimálne do marca 2024. Najviac ovplyvní oblasť rovníka. V jeho okolí výrazne otepľuje oceány a to má potom vplyv aj na počasie.

Prečítajte si tiež:

Celková teplota oceánov bola v auguste o jeden stupeň vyššia ako priemer za celé 20. storočie. Stalo sa to prvýkrát za 174-ročnú históriu merania.

Z vypočítaných zistení teda vyplýva, že El Niño bude ovplyvňovať počasie počas celej zimy, kedy by mal vrcholiť. V niektorých regiónoch môže spôsobiť silné búrky a záplavy a hurikány, niekde aj extrémne suchá.

Tieto extrémne javy sa budú vyskytovať skôr v Severnej a Južnej Amerike. V Európe sa El Niño môže prejaviť tým, že zima bude miernejšia ako minulé roky. 

Tento fenomén prichádza po siedmich rokoch. Spolu s globálnym otepľovaním môže spôsobiť nevídané teplotné rekordy a extrémne javy. Môže ohroziť aj poľnohospodárstvo a spôsobiť nedostatok niektorých plodín.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.